Zapach kobiety, czyli dlaczego niektóre zapachy uważa się za damskie, a niektóre za męskie 21 Lut
Przydatne informacje
Zapach kobiety, czyli dlaczego niektóre zapachy uważa się za damskie, a niektóre za męskie
0 comments

Kultura i tradycja

Nikogo nie dziwi młoda Krystyna Janda, która w roli Barbary Bruckner śmieje się z Hendrika Hoefgena w filmie Mephisto, że ten pachnie lawendą. Większość z nas za fakt przyjmuje, że niektóre zapachy nadają się dla kobiet, a niektóre dla mężczyzn. Dlatego np. róża kojarzy nam się z zapachem kobiecym, natomiast drewno, z męskim. Zależy to oczywiście od indywidualnych preferencji, które z kolei są kształtowane w dużej mierze poprzez kulturę, w której dorastamy. Warto pamiętać, że w wielu kulturach zapach ma nie tylko zastosowanie dekoracyjne, ale również religijne.

Poza oceną samego zapachu, na nasz odbiór wpływa m.in. wygląd flakonu, dlatego perfumy sprzedawane nam jako damskie, a do tego ubrane w finezyjny flakon, mają zdecydowanie większe szanse, by wydać się nam kobiecymi. Często mówi się, że kobiety, które wybierają zapachy bardziej drzewne czy korzenne to osoby silne i wyzwolone. Po prostu dlatego, że wybierają zapachy w większości zwyczajowo kojarzone z mężczyznami. I w drugą stronę, mężczyzna będzie miał opory przed użyciem perfum zwyczajowo przeznaczonych dla kobiet.

Gdy sex sprzedaje perfumy

Perfumy to dodatek luksusowy, który ma podnieść nasze samopoczucie i nadać bardziej wyrafinowanego smaku naszemu życiu. Niestety większość ludzi kupuje je przede wszystkim po to, aby sztucznie podnieść swoje poczucie własnej wartości, a co gorsza, często chodzi też o wartość, jaką dostrzegą w nas inni ludzie. A gdzie jest popyt, tam jest podaż i dlatego perfumy reklamuje się, głównie reklamując osobę, którą człowiek się stanie, gdy będzie nimi pachnieć. I tak jak w większości przypadków, najczęstszym synonimem sukcesu jest tutaj bycie seksownym i pociągającym. Te pojęcia z kolei są ściśle skolerowane w naszej kulturze z płciowością. Dlatego zapachy przeznaczone dla kobiet, reklamuje się jako wyjątkowo kobiece, utrwalając tym samym zastane schematy kulturowe dotyczące zapachów.

Co na to feromony

W czasach, gdy płciowość staje się kwestią otwartej dyskusji, coraz więcej projektantów perfum produkuje perfumy Unisex, przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Zapachy przeznaczone dla obu płci wyprodukowały m.in. takie marki jak Celvin Kline, Hermes czy Tom Ford. Błędem byłoby jednak oczekiwanie, że damskie perfumy, na mężczyźnie będą pachnieć tak samo, jak na kobiecie.

Oprócz podstawowych składników perfum na zapach wpływa jeszcze najbardziej ulotny ze składników, a więc indywidualny zapach noszącej go osoby. Ten z kolei zależy od diety, wieku, stanu zdrowia i właśnie od płci. Dlatego nawet perfumy unisex będą inaczej pachnieć, w zależności od tego, czy będą one noszone przez kobietę, czy przez mężczyznę.

Komentarze (0)

Brak komentarzy