Jak aplikować perfumy, aby pachnieć dłużej?
Jak aplikować perfumy, aby pachnieć dłużej?
Znalazłaś oszałamiające perfumy, których zapach po prostu Cię urzekł? Ale zauważyłaś, że pięknie pachną one tylko przez chwilę, a potem aromat gdzieś się ulatnia? Wcale nie musisz wylewać na siebie niemal pół buteleczki specyfiku. Aby pachnieć dłużej, wystarczy poznać kilka trików dotyczących aplikacji. Gwarantujemy, że ich zastosowanie pozwoli pożegnać się z problemem zbyt szybko wyparowującego zapachu.
Jak przedłużyć trwałość perfum? Przygotuj skórę
Gdy chcemy, aby zapach naszych ulubionych perfum utrzymał się, jak najdłużej, należy odpowiednio przygotować skórę – powinna ona być czysta i sucha. Musimy jednak uważać, aby aromat płynu do kąpieli, żelu pod prysznic czy mydła nie zmieszał się z perfumami. Takie „mikstury” rzadko prezentują się korzystnie. Dlatego warto zainwestować w kosmetyki z jednej linii zapachowej. Mydła, żele, krem i balsamy, odpowiadające nutą zapachowym konkretnych linii perfum, znajdziemy w ofercie Thierry Mugler Angel czy Coco Chanel (linia Chanel No. 5, Chanel Coco Mademoiselle). Aplikacja kosmetyków z jednej linii określana jest często metodą warstwową i pozwala dobrze utrwalić zapach. Takie rozwiązanie ma jednak jedną wadę – jest drogie.
Nawilżaj skórę, by pachnieć dłużej
Warto wiedzieć, że aromat perfum o wiele lepiej utrzymuje się na skórze tłustej niż suchej. Tę prawdę znali już… Starożytni Egipcjanie. Stosowanie tłustych pomad, przepełnionych egzotycznymi zapachami, nie było przypadkowe.
Gdy nasz naskórek jest przesuszony, warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Stosowanie kremów i balsamów, sprawi, że nasze perfumy będą dłużej uwalniać nuty zapachowe. Przed aplikacją perfum, możemy również posmarować wazeliną miejsca, które chcemy spryskać.
Aplikacja perfum metodą pulsu
Perfum nie należy nakładać na „chybił trafił”. Taki sposób aplikacji jest najczęstszą przyczyną szybkiego wietrzenia zapachu. Jeśli więc chcemy, by jak najdłużej otaczała nas mgiełka ulubionego specyfiku, należy spryskiwać odpowiednie miejsca na skórze. Chodzi o obszary, gdzie pulsuje krew. Wydzielane jest tutaj ciepło, a pod jego wpływem, uwalniane są nuty zapachowe. To pozwoli nam nie tylko przedłużyć trwałość perfum, ale i uzyskać bardziej uwodzicielski aromat (nuta bazy w pełni się rozwinie).
Gdzie perfumy utrzymują się najdłużej?
Które konkretnie miejsca należy spryskiwać? Otóż, perfumy należy nakładać na:
- wewnętrzne strony nadgarstków
- szyję i kark
- skronie
- dekolt
- miejsce pomiędzy piersiami
Niewiele osób wie, że zapachowy sukces gwarantuje również nałożenie perfum na… zgięcia łokci oraz kolan.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tempo parowania konkretnych perfum, u dwóch osób, może być różne. Ciekawostką jest, że osoby praworęczne powinny spryskiwać lewy przegub dłoni, a leworęczne – prawy. Dlaczego? Ponieważ pod wpływem poruszania ręką wytwarza się ciepło, co powoduje szybsze wyparowywanie zapachu.
A może tak metoda mgiełki?
Metoda pulsu jest najczęściej wykorzystywana przy aplikacji perfum. Wiele zwolenniczek ma także metoda mgiełki – należy spryskać perfumami przestrzeń przed sobą (na wysokości głowy) i wejść w taki „opar”. Tę procedurę najlepiej powtórzyć kilka razy. Taki sposób pozwoli nam długo ładnie pachnieć, ale nie jest zbyt ekonomiczny, ponieważ za jednym razem zużyjemy dużo kosmetyku.
Czy można perfumować włosy?
Włosy doskonale pochłaniają zapach. Dlatego, podczas aplikowania perfum, warto o nich pamiętać. Gdy spryskamy wilgotne kosmyki, mgiełka perfum będzie otaczać nas o wiele dłużej (cząsteczki zapachowe perfum połączą się z cząsteczkami wody) – nasz ulubiony aromat będzie roznosił się przy każdym niemal ruchu. Taki trik działa przede wszystkim u pań z długimi włosami (należy spryskiwać ich końcówki). Gdy mamy krótką fryzurkę, możemy nałożyć odrobinę perfum tuż u nasady włosów.
Niestety istnieje także druga strona medalu – perfumy zawierają alkohol, który wysusza włosy. Dlatego nie należy przesadzać z częstotliwością perfumowania kosmyków. Niektórzy producenci proponują specjalne mgiełki do włosów odpowiadające liniom zapachowym perfum.
Perfumy na ubraniach
Spryskiwanie ubrań perfumami ma swoje zagorzałe zwolenniczki oraz przeciwniczki. Aromat długo utrzymuje się na tkaninach naturalnych (bawełna, len), ponieważ wnika w ich włókna. Substancje chemiczne, zawarte w perfumach, mogą jednak odbarwiać materiał (zwłaszcza jasne tkaniny). Spryskanie chustki czy szala zawartością ulubionego flakonika jest skuteczne, ale mogą pozwolić sobie na nie panie, które na co dzień używają jednych perfum (ciężkie, orientalne zapachy mogą pozostać na tkaninie nawet po praniu).
Komentarze (0)