Dlaczego powinno się używać perfum? 02 Paź
Przydatne informacje
Dlaczego powinno się używać perfum?
0 komentarze

Dlaczego powinno się używać perfum?

Większość z nas używa perfum. Jedni kochają wizyty w drogerii, porównywanie zapachów, wędrówki pomiędzy półkami pełnymi eleganckich, szklanych buteleczek. Inni kupują perfumy w pośpiechu lub od lat wybierają jeden zapach. Ale mało kto całkowicie rezygnuje z tego kosmetyku. Dlaczego warto po nie sięgać? Poniżej przedstawiamy kilka powodów.

1. Najważniejsza rola perfum, czyli sięgnij po perfumy, by ładnie pachnieć

Perfumy odgrywają jedną rolę już od tysięcy lat – pozwalają roztaczać wokół siebie aromatyczną mgiełkę. Już Egipcjanie chętnie sięgali po pachnące pomady i balsamy. Grecy ciężkie pomady zastąpili lekkimi olejkami, którymi nacierali ciało po wizytach w publicznych łaźniach. Chińczycy dodawali orientalne przyprawy do kąpieli oraz wypełniali nimi saszetki. Perfumy, które znamy dziś (na bazie alkoholu) stworzono w Arabii, gdzie opracowano proces destylacji alkoholu.

Po wszystkie te „kosmetyki” sięgano po to, aby pięknie pachnieć. Większości z nas przyświeca ten sam cel podczas wybierania kolejnej buteleczki swojej ulubionej wody perfumowej czy toaletowej – chcemy otulić się świeżą, intrygującą lub delikatną mgiełką zapachu.

2. Perfumy zwiększają pewność siebie

Eleganckie, dobrze dobrane do typu naszej skóry perfumy są w stanie dodać pewności siebie. Gdy skropimy się ulubionym zapachem, możemy pokonać nieśmiałość, poczuć się dobrze we własnej skórze. Mamy bowiem świadomość, że jesteśmy postrzegani przez otoczenie jako osoby zadbane. Markowe lub unikatowe perfumy o przyjemnym aromacie podkreślają również nasz dobry gust. Najczęściej mówią także wiele o.. stanie naszego portfela.

3. Perfumy budują własny image

Perfumy stanowią uzupełnienie ubrania oraz makijażu. Umiejętnie dobrany zapach, który roztaczamy wokół siebie, może stać się naszą wizytówką. Aromat perfum pozwoli podkreślić cechy charakteru – nie bez przyczyny romantyczkom polecane są zapachy kwiatowe, kobietom sukcesu aromaty szyprowe, a femme fatale nuty orientalne. Perfumy pozwalają wywoływać wrażenie na otaczających nas ludziach, tworzyć swój własny styl.

Ikona świata mody i twórczyni najpopularniejszych perfum świata, Coco Chanel, kiedyś powiedziała: „Perfumy to niewidoczny, niezapomniany i jedyny w swoim rodzaju dodatek w sferze mody, który zapowiada przybycie kobiety i wciąż pobrzmiewa, gdy ona odeszła”. Motto to warto wziąć sobie do serca wybierając idealne nuty zapachowe dla siebie – źle dobrane, zbyt ciężkie perfumy mogą drażnić otoczenie. Piękny zapach sprawi, że ludzie na długo nas zapamiętają.

4. Zmysłowe perfumy kuszą płeć przeciwną

Cesarzowa Józefina ponoć kusiła Napoleona olejkiem piżmowym, a jedna z najsłynniejszych uwodzicielek świata starożytnego – Kleopatra – słynęła nie tylko z kąpieli w mleku, ale także z ogromnego zamiłowania do aromatycznych pomad i balsamów. Współcześnie nadal kultywujemy ten zwyczaj i używamy perfum, aby zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach płci przeciwnej. Zasadę tę stosują i panie, i panowie. Czy do końca działa, trudno określić, ale mgiełka pięknego aromatu roztaczająca się wokół naszej drugiej połówki, z pewnością może zaintrygować.

5. Perfumy poprawiają nastrój

Aromaterapia święci obecnie prawdziwe triumfy. Badania psychologów wykazały, że zapachy relaksują, łagodzą stres, pobudzają do działania, pomagają zlikwidować zmęczenie. Są w stanie szybko zmienić nasz nastrój. Podobny efekt możemy uzyskać, używając perfum.

6. Perfumy pomagają wpłynąć na otoczenie

Wprawdzie aromaty perfum nie działają magicznie, ale psychologowie są zgodni – w otoczeniu pięknych zapachów większość z nas lepiej się czuje, poprawia się nam humor, jesteśmy radośni i pozytywnie nastawieni do życia (nie bez przyczyny w wielu markowych butikach wprost obłędnie pachnie). Dlatego orzeźwiające perfumy owocowe czy owocowo-morskie sprawiają, że osoby w naszym otoczeniu będą lepiej się czuć.

A teraz krótkie podsumowanie argumentów. Warto zainwestować w perfumy, bo:

  • pozwolą nam ładnie pachnieć
  • staniemy się bardziej pewni siebie
  • zbudujemy własny wizerunek
  • zyskamy w oczach płci przeciwnej
  • poprawią nam nastrój
  • pozytywnie nastawią do nas otoczenie

Komentarze (0)

Brak komentarzy