Czym różnią się perfumy od wody toaletowej? 21 Kwi
Przydatne informacje
Czym różnią się perfumy od wody toaletowej?
0 komentarze

Woda toaletowa czy perfumowana?

Wielu ludzi uważa, że termin "perfumy" jest synonimem wszystkich zapachów dostępnych na sklepowych półkach. Jednak perfumy, wody perfumowane czy toaletowe nie są synonimem. Trzeba uświadomić sobie, że to kosmetyki, które mają inny skład, a co za tym idzie, także zupełnie inne cechy i właściwości. Czym więc tak naprawdę różni się woda toaletowa od perfumowanej?

Skład perfum - co warto wiedzieć?


Zarówno perfumy, jak i wody perfumowane czy toaletowe mają taką samą formę. Są to kosmetyki służące do spryskiwania ciała, otaczające nas mgiełką pięknego zapachu. Mogą to być wyrafinowane aromaty korzenne, słodkie nutki owocowe, albo delikatne nuty kwiatów, ostateczny zapach tworzy połączenie tych kilku różnych składników.

Olejki eteryczne - najważniejsze składniki perfum

Olejki eteryczne są podstawowym składnikiem perfum, wód perfumowanych i toaletowych. Kolejnym ważnym elementem jest alkohol, który pełni funkcję rozpuszczalnika, a także środki wzmacniające aromat i homogenizujące zapewniające odpowiednią konsystencję i trwałość kosmetyku.

Temperatura ciała powoduje powolne uwalnianie olejków zapachowych. Każde „perfumy” składają się z nut głowy, serca i bazy, które uwalniają się w różnym tempie. Wszystkie razem tworzą tak zwaną piramidę zapachową.

Czym jest piramida zapachowa?

Piramida zapachowa , u jej szczytu znajdują się nuty głowy, co oznacza, że poczujemy je tuż po otwarciu flakonu. >Nuty głowy są najbardziej ulotne, zanikają po kilku lub kilkunastu minutach od aplikacji. W środku piramidy są nuty serca - wyczuwalne są od 4 do nawet 8 godzin po rozpyleniu perfum, natomiast podstawę piramidy tworzą nuty bazy i to one są najtrwalsze. Znajomość działania piramidy zapachowej pomaga w znalezieniu idealnego zapachu dla siebie. Od stężenia olejków zapachowych zależy intensywność woni i trwałość kosmetyku. I to właśnie ta substancja przesądza o tym, czy konkretna „mikstura” to esencja perfum, woda perfumowana czy woda toaletowa.

Esencja perfum - co oznacza?

Perfumy to esencja perfum (preparaty takie często określane są również terminem czystych perfum). Ich cechą charakterystyczną jest mocny zapach, który zawdzięczają dużej zawartości olejków eterycznych w roztworze. Ilość olejków sięga od około 20 do nawet 43% (rozpuszczone w 90% alkoholu). Preparat może zostać wzmocniony również utrwalaczami pochodzenia zwierzęcego (najbardziej znane jest zmysłowe piżmo). Wystarczy nanieść kilka kropel takiego kosmetyku na skórę, aby aromat utrzymał się nawet do kilku dni.

Czyste perfumy są bardzo drogie, dlatego na polskim rynku są rzadkością (na półkach sieciowych drogerii nie znajdziemy oryginalnych esencji). Cena esencji perfum może sięgać nawet kilku tysięcy dolarów. Duża wydajność pachnidła sprawia, że producenci sprzedają je w niewielkich opakowaniach – buteleczki raczej nie mają więcej niż 15 ml. Na opakowaniach umieszczany jest napis „Perfum” lub „Perfume”.

Woda perfumowana, a woda toaletowa - różnica


Zwróć uwagę na to, czy zapach, który Ci się spodobał to woda perfumowana czy woda toaletowa. Ma to wielkie znaczenie, jeśli od zapachu oczekujesz trwałości i intensywności.

Co oznacza skrót EDP?

Pachnidła, na których opakowaniu odnajdziemy napis „eau de parfum” to woda perfumowana (określenie „eau” oznacza wodę, na buteleczkach możemy znaleźć również skrót EDP). Preparaty te zawierają niższe stężenie olejków zapachowych niż czyste perfumy – od 10 do 19% (rozpuszczone w 90% alkoholu). Wody perfumowane mają silny zapach, który długo utrzymuje się na skórze, dlatego to właśnie one należą do najczęściej wybieranych pachnideł. Dostępne są w buteleczkach o różnych pojemnościach i liniach zapachowych. Doskonale sprawdzą się i na dzień, i na wieczór.

Wody toaletowe - czy warto kupić?

Kolejnym kosmetykiem zapachowym określanym powszechnie terminem perfum są wody toaletowe. Mają one jednak dużo niższe stężenie olejków eterycznych niż esencje perfum i wody perfumowane – od 4 do około 9% olejków rozpuszczonych w 85% alkoholu.

Wody toaletowe mają subtelną, świeżą woń, która nie utrzymuje się tak długo na skórze, jak perfumy czy wody perfumowane, ale doskonale sprawdzą się do codziennego stosowania. Preparat ten dostępny jest w opakowaniach o różnych pojemnościach i większość znanych marek wypuszcza na rynek nie tylko wody perfumowane, ale i toaletowe (w przypadku „perfum” męskich w drogeriach królują wody toaletowe – męskie wody perfumowane są rzadkością). Wody toaletowe odróżnimy po napisanie „eau de toilette” na opakowaniu (producenci mogą zastosować również skrót EDT).

Jak widać, perfumy, wody perfumowane i toaletowe różnią się między sobą składem, intensywnością i trwałością zapachu. Znajomość piramidy zapachowej pozwoli nam na lepsze dopasowanie pachnidła do naszych preferencji zapachowych.Warto zwrócić uwagę na skład kosmetyków, ponieważ w zależności od naszej skóry, niektóre zapachy mogą się utrzymywać krócej lub dłużej. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny kosmetyk, warto przetestować go na skórze, aby przekonać się, czy jest dla nas odpowiedni.

Komentarze (0)

Brak komentarzy