Jak wybrać ładne perfumy bez wąchania? 16 Gru
Nowości
Jak wybrać ładne perfumy bez wąchania?
0 komentarze

Perfumerie internetowe kuszą atrakcyjnymi cenami esencji perfum, wód perfumowanych i toaletowych. Często możemy zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych na zakupie ulubionego flakonika. Co jednak, gdy chcemy wypróbować nowy zapach? Warto zaryzykować? I jak wybrać ładne perfumy bez wąchania?

Wielka niewiadoma, czyli zakup perfum w ciemno

Wiele osób twierdzi, że randki w ciemno są tak fascynujące, ponieważ wiążą się z dreszczykiem emocji. Przyjdzie czy nie przyjdzie? Czy nam się spodoba? I czy w ogóle będziemy mieli o czym rozmawiać? Podobnie możemy potraktować zakup perfum bez ich wcześniejszego wąchania. Przeczytaliśmy recenzję, przeanalizowaliśmy wiodące nuty, znaleźliśmy pozytywne opinie o konkretnym zapachu. Teraz pozostaje tylko go zamówić i czekać na przesyłkę. Dreszczyk emocji gwarantowany. Zapach może okazać się kuszący lub przeciętny. Albo w ogóle nie przypadnie nam do gustu i odłożymy go na później.

Nie przesadzaj z pojemnością

W przypadku, gdy zamawiamy wodę toaletową ze średniej półki cenowej, ryzyko wiąże się ze stratą kilkudziesięciu złotych. A co, gdy zamawiamy nieco droższą wodę perfumowaną? Aby cała „zabawa” nieco mniej nas kosztowała, lepiej nie wybierać standardowych opakowań (30, 50, 100 ml). Wiele perfumerii i drogerii internetowych proponuje możliwość zamówienia tzw. próbek – opakowań o pojemnościach od 1 do 5 ml. Takie perfumy mogą być zapakowane w zwykły atomizerem lub oryginalny flakonik i pozwalają sprawdzić zapach.

Kup perfumy lane

Zamiast poszukiwać próbek (raczej zamawia się je łącznie z innymi kosmetykami, aby nie przepłacić za sam koszt przesyłki), możemy skorzystać z oferty sklepów internetowych oferujących perfumy lane. W takim przypadku, można zamówić dowolną ilość wody perfumowanej czy toaletowej o konkretnej nucie zapachowej. Gdy aromat zupełnie nie przypadnie nam do gustu i nie będzie wpisywać się w nasz styl, strata będzie mniejsza.

Przeanalizuj skład

Perfumy można również kupować na podstawie nut zapachowych. To już jednak „wyższa szkoła jazdy” –  wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy oraz doświadczenia. Warto także wiedzieć, że ostateczny efekt nie zależy jedynie od składu. Połączenie podobnych olejków eterycznych, w dwóch różnych produktach, może pachnieć zupełnie inaczej. Wiele zależy bowiem od pojemności konkretnych olejków, dodatków, substancji utrwalających. Wanilia może być nutą głowy, serca lub bazy. Nie zawsze zwracamy na to uwagę, a olejek w różnych nutach rozwija się w nieco innych sposób.  Zupełnie inaczej pachnie połączenie tej esencji z zapachami owocowymi, a inaczej z kardamonem czy piżmem. Dlatego nie zawsze możemy ufać swojemu „wyobrażeniu” o aromacie na podstawie konkretnych składników – perfumy z dodatkiem fiołków nie zawsze będą romantyczne, a zapach, który zawiera migdały lub miód wcale nie musi być słodki (składnik ten jest częstym dodatkiem do nuty bazy perfum orientalnych, łączy się go z balsamami w perfumach szyprowych).

Wiele składników perfum może sprawiać nam kłopoty. Bo jak pachnie paczula lub cyprys? I czy każdy z nas potrafi zidentyfikować zapach białych kwiatów, magnolii lub kardamonu?

Szukaj w konkretnej linii zapachowej

Gdy zależy nam wybraniu ładnych perfum bez wąchania, warto szukać w liniach zapachowych, których używamy na co dzień i które lubimy. Miłośniczki perfum z dominującymi nutami cytrusowymi, rzadko będą zachwycone produktem z linii szyprowej, a fankom mocnych aromatów orientalnych, typowo kwiatowa woda toaletowa wyda się zbyt delikatna. Aby móc wybierać perfumy na tej zasadzie, warto poznać najpopularniejsze linie zapachowe. Są to:

  1. Perfumy świeże – oparte są na olejkach cytrusowych. Powinny one przypaść do gustu kobietom energicznym, elegantki raczej nie będą nimi zachwycone.
  2. Perfumy kwiatowe – kryją bardzo dużo aromatów. Gdy chcemy wybrać zapach romantyczny, warto szukać produktów opartych o olejek różany. Perfumy kwiatowe z dodatkiem owoców są słodko-kwaśne, a z dodatkiem kwiatów orientalnych – duszące (ciężkie) lub słodkie.
  3. Perfumy owocowe – zapachy są lekko słodkie, nuta bazy jest tutaj cytrusowa.
  4. Perfumy drzewne – ciężkie zapachy (takie nuty dominują w kosmetykach męskich  i typu unisex).
  5. Perfumy orientalne – kompozycje z dodatkiem gałki muszkatowej, piżma, kadzidła. Ich zapachy będą bardzo mocne, lekko duszące.

Komentarze (0)

Brak komentarzy