Dezodorant i perfumy to idealny duet, który pozwoli Ci na właściwą pielęgnację i roztaczanie wokół mgiełki pięknego zapachu. Te 2 produkty muszą jednak być dobrze dobrane, aby wzajemnie się uzupełniały. Połączenie różnych zapachów może bowiem wywołać efekt przeciwny do zamierzonego.

Dezodorant – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Dezodorant powinien chronić ciało przed wydzielaniem nieprzyjemnego aromatu. Substancja neutralizuje zapach i pozwala poczuć się czysto oraz pewnie.

Na przestrzeni lat producenci cały czas pracują nad stworzeniem nowych dezodorantów – bardziej skutecznych i dopasowanych do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Powszechnie dezodoranty bywają mylone z antyperspirantami. Warto jednak pamiętać, że to 2 zupełnie inne produkty. Antyperspirant ma za zadanie zapobiegać nadmiernemu poceniu się ciała. W jego składzie producenci wykorzystują różne składniki antybakteryjne połączone z solą glinu. Produkt blokuje gruczoły łojowe i niszczy bakterie. Sam antyperspirant nie ma zapachu, ale po jego rozłożeniu, pod wpływem ciepła ciała, pojawia się lekki aromat.

Dezodorant to połączenie alkoholu z substancjami zapachowymi (najczęściej stężenie alkoholu wynosi 80%). Substancje mają za zadanie pochłaniać wilgoć (pot). Taki produkt maskuje niemiły zapach, ale nie blokuje gruczołów łojowych i nie niszczy bakterii.

Na rynku dostępne są dezodoranty w kilku formach. Najpopularniejsze są:

 

1. spraye – najczęściej zawierają one alkohol, rzadziej specjalny suchy proszek. Taki dezodorant aplikuje się pod pachami, co pozwala zneutralizować zapach rozkładanego potu

2. sztyfty – w formie trwałego bloku lub żelu. Sprasowany krem może brudzić ubrania i często widoczny jest na skórze (wałkuje się na niej). Żel jest przezroczysty i nie łamie się

3. kulki (roll-on) – najczęściej producenci oferują je w szklanych opakowaniach. Zaletą kulek jest brak grudek pod pachami

 

Na rynku można znaleźć również łagodne dezodoranty w kremie dedykowane do skóry wrażliwej i skłonnej do uczuleń. W podróży klasyczny dezodorant mogą zastąpić nasączone substancją zapachową chusteczki.

Nowością jest dezodorant bez dodatku aluminium oraz produkty bezalkoholowe.

Jak dobrać dezodorant?

Dezodorant powinien być skuteczny – musi on niwelować zapach rozkładanego przez bakterie potu. Ważne jest także, aby wybrany przez nas produkt był funkcjonalny. Lepiej sięgać po dezodoranty, które zawierają specjalne substancje zapobiegające krystalizacji soli glinu zawartych w produkcie, ponieważ dzięki temu na naszej skórze i ubraniu nie pojawią się białe ślady.

Aby dezodorant pielęgnował dodatkowo skórę, powinien zawierać witaminy (najczęściej E, C, D), ceramidy oraz substancje zmiękczające (m.in. olejki roślinne i polmitynian izopropylu).

Dezodorant, a perfumy

Perfumy to kompozycja nut zapachowych i substancji utrwalających. Ich zadaniem jest otoczenie ciała pięknym aromatem. Zapach jest dużo bardziej intensywny niż dezodorantu i utrzymuje się na skórze nawet do kilkunastu godzin. Właściwie dobrane perfumy mogą stać się naszą wizytówką. Pod wpływem ciepła olejki zawarte w perfumach rozkładają się i tworzą opary poszczególnych nut zapachowych (głowy, serca i bazy).

Perfumy warto dopasować do swojej osobowości, pory roku, stylu i okazji. Na dzień sprawdzą się lekkie zapachy kwiatowo-owocowe, na wieczór są zarezerwowane mocniejsze akordy z dodatkiem piżma, ambry i nut drzewnych.

Sięgnij po produkty z jednej linii zapachowej

Warto pamiętać, aby perfumy współgrały z zapachem stosowanego przez nas dezodorantu. Idealną sytuacją jest wybieranie zestawów z jednej serii (większość najbardziej znanych marek perfumeryjnych proponuje komplety, w których pojawiają się perfumy, dezodorant, balsam do ciała i żel pod prysznic). Stosowanie produktów z jednej linii zapachowej sprawia, że woń jest bardziej intensywna i dłużej utrzymuje się na skórze.

Można również wybierać dezodoranty bezwonne i łączyć je z ulubionymi perfumami. Alternatywą dla osób, które mają dobry zmysł powonienia jest połączenie perfum z dezodorantem z podobnej grupy zapachów (np. kwiatowych, owocowych czy orientalnych).