Dobierasz perfumy wyłącznie ze względu na swój ulubiony zapach? A może masz swoje ukochane kompozycje, które pasują do Twojego charakteru? Podczas zakupów warto kierować się nie tylko kwestią pory roku, okazji i nut zapachowych. Bardzo ważne jest, aby konkretny akord był dostosowany do typu skóry. To sprawi, że piękny obłoczek pachnidła będzie długo utrzymywał się wokół Ciebie, a skóra nie ulegnie niepotrzebnemu przesuszeniu czy podrażnieniom. Podpowiadamy, jakie perfumy pasują do skóry suchej.

Czym wyróżnia się skóra sucha?

Suchą skóra to cieniutki naskórek, który bardzo szybko ulega podrażnieniom i uczuleniom. Nieodpowiednie kosmetyki przyspieszą  starzenie się skóry, dodatkowo wysuszą naskórek i sprawią, że będzie się on łuszczył. Zawarte w nich substancje mogą wywołać również reakcje alergiczne.

Jak rozpoznać, że jesteś właścicielką takiej właśnie skóry? Skóra sucha ma odcień jasnoróżowy lub jasnożółty. W dotyku jest ona lekko szorstka i matowa, ponieważ brakuje jej elastyczności.

Aby rozpoznać taki typ naskórka, możesz wykonać prosty test – wystarczy, że przejedziesz po ręce paznokciem. Gdy Twoja skóra jest sucha, pojawi się na niej wyraźny ślad. Warto także wiedzieć, że po zamoczeniu taka skóra jest nieprzyjemnie napięta.

Unikaj dużego stężenia alkoholu w perfumach

Skóra sucha wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy dobierać delikatne środki myjące nie zmieniające jej naturalnego PH. Ważne jest również intensywne nawilżanie. Odpowiednio dobrane balsamy do ciała i kremy są podstawą zabiegów pielęgnacyjnych.

Ważne jest, aby rezygnować z preparatów na bazie alkoholi. Zasada ta dotyczy również perfum. Do skóry suchej idealne są pachnidła bez alkoholu. Niestety takie perfumy nadal pozostają produktem niszowym i nie zawsze można znaleźć odpowiednik swojej ulubionej kompozycji pozbawiony alkoholu. Po drugie – perfumy bez alkoholu polecane są przez producentów przede wszystkim latem. Po sezonie możemy mieć trudności z zakupem ciekawego akordu w swojej ulubionej perfumerii.

Właścicielki suchej skóry mogą sięgać po perfumy z dodatkiem alkoholu, ale powinny zadbać, aby jego stężenie było możliwie, jak najniższe. Szczególnie powinny one uważać na wody toaletowe i kolońskie, które zawierają większe stężenie alkoholu. W droższych wodach perfumowanych stężenie olejków eterycznych jest wyższe, a alkohol stanowi mniejszy procent ogólnego składu.

Na kartonowym opakowaniu producenci umieszczają skład perfum. Alkohol oznaczony jest skrótem „VOL”. Najlepiej, aby jego stężenie było poniżej 75% (np. VOL 70).

Latem postaw na lekkie zapachy

Sucha skóra szczególnie narażona na podrażnienia jest w czasie upałów. W wakacje promienie UV mogą wywołać zaczerwienienia, a przesuszony naskórek szybko zacznie się łuszczyć. W takim przypadku nie warto fundować skórze dodatkowego problemu w postaci wielu składników chemicznych zawartych w kosmetykach. Zasada ta dotyczy również perfum – zawarte w nich substancje mogą wywołać uczulenie.

Producenci proponują specjalne linie lekkich perfum „słonecznych”, które doskonale sprawdzą się na lato.

Posiadaczki suchej skóry w największe upały mogą całkowicie zrezygnować z perfum na rzecz delikatnych mgiełek do ciała. Aby spotęgować aromat, idealnie sprawdzi się połączenie ich z kosmetykami zapachowymi z podobnej serii. Piękny balsam lub krem do ciała połączy się z nutką perfum.

Co ważne, nawilżona skóra dłużej utrzymuje woń pachnidła, a stworzona na naskórku warstewka zapobiega podrażnieniom (przesuszony naskórek potrzebujący regeneracji mógłby wchłonąć nawet olejek zapachowy z perfum).