Wokół zawodu perfumiarza narosło wiele mitów znanych chociażby z kina. Mistrz mający idealne wyczucie i talent do tworzenia kompozycji będących prawdziwymi dziełami sztuki? A może rzemieślnik, który doskonale zna chemię, potrafi eksperymentować w laboratorium, a swoją wiedzę wykorzystuje do komponowania zapachów, które mają szansę stać się rynkowym hitem?

Dziś na naszym blogu postanowiliśmy je rozwiać i przybliżyć czytelnikom oraz klientom sklepu kulisy zawodu perfumiarza.

Perfumiarz, a senselier

Powszechnie zawód perfumiarza mylony jest z senselierem. To jednak 2 różne profesje. Senselier zajmuje się testowaniem zapachów, a w branży bywa określany jest terminem trenera zapachowego. Senselierzy często zatrudniani są przez sieci produkujące perfumy do oceny stworzonych kompozycji pod kątem ich potencjału sprzedażowego.

Perfumiarz to osoba, która jest twórcą konkretnych kompozycji zapachowych. Perfumiarze odpowiadają za dobranie poszczególnych nut  i ich połączenie w taki sposób, aby wyszedł unikalny aromat mający szansę stać się kolejnym rynkowym hitem. Koncerny produkujące perfumy często korzystają z usług wielu perfumiarzy, ale warto podkreślić, że w świecie luksusowych zapachów przewija się kilka nazwisk prawdziwych mistrzów – autorów największych perfumeryjnych hitów.

Perfumiarz – twórca oryginalnych kompozycji zapachowych

Perfumiarz inspiracji poszukuje zarówno w składnikach naturalnych (olejki eteryczne pochodzące z roślin oraz kwiatów), jak i wśród akordów tworzonych w laboratoriach chemicznych (są to aromaty syntetyczne). Niewiele osób spoza branży wie, że perfumiarze tworzą nie tylko ekskluzywne kompozycje perfum, ale także zapachy do domu, samochodu czy unikalne aromaty dla sieci handlowych (niektóre firmy odzieżowe i kosmetyczne słyną z oryginalnych zapachów rozpylanych w ich punktach handlowych).

Jakie kwalifikacje powinien posiadać perfumiarz?

Perfumiarz to nie tylko zawód. Solidne wykształcenie stanowi podstawę, ale bardzo ważne są również unikalne predyspozycje. Wielu słynnych perfumiarzy nie posiadało wykształcenia chemicznego czy biologicznego (chociaż największe koncerny podczas rekrutacji zwracają na to szczególną uwagę).

W Polsce praktyczna nauka zawodu trwa 3 lata i jest prowadzona przez firmę Pollena Aroma, która zajmuje się opracowywaniem kompozycji zapachowych nie tylko dla perfum, ale także kosmetyków oraz chemii gospodarczej. Kandydaci na perfumiarzy zdobywają w tym czasie wiedzę pod fachowym okiem bardziej doświadczonych kolegów, zdają egzaminy. Pierwszy rok poświęcony jest tworzeniu prostych kompozycji kwiatowych, w drugim roku nauka obejmuje bardziej złożone kompozycje (np. orientalne kolońskie). Trzeci rok to już eksperymenty z własnymi kompozycjami inspirowanymi światowymi trendami perfumiarstwa.

Na świecie zawód perfumiarza nie jest tak niszowy, jak w naszym kraju, co pozwala kandydatom na rozwój pod okiem wielu słynnych mistrzów.

Cechy dobrego perfumiarza

Najważniejsze jest posiadanie zmysłu węchu. Liczy się wrażliwość na zapachy, ich łączenie i umiejętność zapamiętywania takich kompozycji. Wiele nut razem pachnie zupełnie inaczej niż rozdzielnie. Dobry perfumiarz perfekcyjnie rozpoznaje zapachy, potrafi je opisywać i eksperymentować z ich połączeniami. Nie bez powodu  twórców perfum powszechni określa się mianem „nosów”.

Perfumiarz musi także wykazywać chęć rozwoju. Zmysł powonienia i zamiłowanie do pięknych aromatów są tylko punktem wyjścia w dalszej karierze. Ważne jest sukcesywne doskonalenie wiedzy, poznawanie nowych akordów zapachowych.

Rzadko podkreśla się, że praca perfumiarza wymaga przede wszystkim… cierpliwości. Najsłynniejsze kompozycje powstają metodą prób i błędów. Receptury cały czas trzeba oceniać i ulepszać. Często kilka czy kilkanaście prób nie wystarczy.

Ostateczny zapach perfum w dużej mierze zależy nie tylko od składników receptury, ale także od ich proporcji. Dla przykładu – już odrobina piżma, kardamonu czy wyciągu z drzewa sandałowego może zupełnie odmienić miksturę składającą się np. z dokładnie tych samych olejków kwiatowych i owocowych.

W pracy perfumiarza ważna jest duża wyobraźnia i fantazja. Obecnie coraz trudniej jest opracować unikalną kompozycję, która urzeknie odbiorców, ponieważ na rynku dostępnych jest całe tysiące różnych połączeń znanych zapachów.