Perfumy z nutami skórzanymi uchodzą za wyjątkowo wyrafinowane. Te mocne i wyraziste akordy dodawane są do wielu ekskluzywnych pachnideł dedykowanych przede wszystkim na wieczór. Skóra oddziałuje na zmysły dzięki czemu perfumy z jej dodatkiem są wyjątkowo uwodzące. Takie akordy są stosowane przede wszystkim w kompozycjach męskich, ale pojawiają się także perfumy typu unisex z tym dodatkiem. Dziś na naszym blogu przedstawiamy historię nut skórzanych i analizujemy perfumy zawierające w swoim składzie akordy skóry.

Krótka historia akordów skórzanych

Akordy skórzane w swoich perfumach stosują najbardziej znane marki perfumeryjne (m.in. Dior, Gucci, Armani czy Givenchy). Te mocne smużki charakterystycznego aromatu wcale nie są jednak dziełem zaawansowanych badań wykonywanych w nowoczesnych laboratoriach chemicznych w celu zaskoczenia wymagających konsumentów.

Nuty skórzane w przemyśle perfumeryjnym zadebiutowały już w XVI wieku. Pomysłodawcą był francuski cech rzemieślniczy, który produkował eleganckie rękawiczki dla arystokracji. Piękne rękawiczki zamawiano dla  najbardziej możnych Francuzów ówczesnego świata. Powstawały one z naturalnych skór zwierzęcych, a ich obróbka nie była niestety tak zaawansowana jak obecnie. Producenci szybko zauważyli, że skóry nie pachną najlepiej i postanowili nasączać uszyte z nich rękawiczki specjalnymi mieszankami wyrafinowanych aromatów. Wykorzystano woń ambry, piżma oraz cywetu.

Pomysł ten bardzo szybko się przyjął w kręgach francuskiej arystokracji, a następnie przeniósł się do innych państw europejskich. Po latach został on wykorzystany przez Jamesa Henry’ego Creeda – wytwórcę rękawiczek na potrzeby angielskiego dworu królewskiego. Król Jerzy III był zachwycony intrygującym aromatem dostarczanych mu rękawiczek i złożył zamówienie na perfumy o podobnym zapachu.  W 1781 roku stworzono perfumy łączące akordy skóry z piżmem, cywetem i ambrą. Były to Royal English Leat – najsłynniejsze skórzane perfumy świata, które produkowane są do dziś.

Jak pachną akordy skórzane?

Perfumy z akordami skórzanymi wcale nie pachną jak naturalna skóra garbowana, która ma nieprzyjemny zapach. Dopiero jej aromatyzowanie pozwala uzyskać charakterystyczną woń, którą obecnie znamy m.in. z oryginalnych torebek wytwarzanych ze skóry.

Niegdyś skórę aromatyzowano cywetem, piżmem, owocami, kwiatami i ziołami. W wersji arabskiej wykorzystywano przyprawy korzenne. Obecnie akordy skórzane to syntetyki projektowane i produkowane przez koncerny perfumeryjne w laboratoriach chemicznych

Do stworzenia wyrazistych obłoczków skórzanych wykorzystuje się między innymi:

·         olejek jałowcowy

·         brzozę

·         kostoreum

·         mirt

·         styraks

·         labdanum

Całość jest uzupełniana o aldehydy, chinolinę i inne substancje syntetyczne. Smużka zamszu pozwala uzyskać aromat przypominający lekką woń skórzanej torebki.

Znane perfumy z akordami skórzanymi

Skórę łączy się zwykle z akordami kwiatowymi, które pozwalają ją złagodzić. Wyrafinowane mieszanki uzyskiwane są również z kompozycji syntetycznie wyprodukowanego zapachu skórzanego oraz przypraw korzennych. Czysta skóra jest mocna i nie przyjmuje się na współczesnym rynku, dlatego producenci umiejętnie wtapiają ją w mieszanki orientalne, orientalno-kwiatowe lub ziołowe.

Nuty skórzane można znaleźć m.in. w:

·         White Lacoste (męskie perfumy z dodatkiem nut skórzanych, zamszu, drewna cedrowego, kardamonu, rozmarynu, tuberozy i grejpfruta)

·         Code Men Giorgio Armani

·         Gentelmen Fivenchy

·         To Measure Gucci

·         Kouros Y.S. Laurent

·         Cuir  Y.S. Laurent (perfumy typu unisex)