Syntetyki w perfumach – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat
Zaostrzone przepisy UE, do których musi dostosować się przemysł kosmetyczny sprawiają, że coraz więcej naturalnych składników jest zastępowana syntetykami opracowanymi w laboratoriach chemicznych. W ostatnich latach ogromną rewolucję przeszła branża perfumeryjna, kiedy to składniki pochodzenia zwierzęcego trafiły na cenzurowane. Syntetyki pozwalają znacznie obniżyć koszty produkcji ekskluzywnych pachnideł, ponieważ już nie potrzeba ton płatków kwiatowych do przygotowania niewielkiej fiolki perfum.
Historia syntetyków
W XVIII i na początku XIX wieku, kiedy to przemysł perfumeryjny kwitł przede wszystkim we Francji i Anglii, manufaktury wytwarzające pachnidła posiadały ogromne działki, z których zbierano kwiaty, aby móc pozyskać z nich olejki eteryczne. Zużywano wówczas całe tony płatów róż, bzów, fiołków, irysów, narcyzów, piwonii i innych kwiatów.
Przełom nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy to w 1882 roku marka Houbigant wypuściła na rynek Fougere Royale. Były to perfumy z dodatkiem kumaryny – składnika w całości wyprodukowanego w laboratorium chemicznym. Miała ona zapach lekko słodkiego siana. Kumaryna na długie lata stała się jedną z podstaw pachnideł z grupy ziołowej i zrewolucjonizowana przemysł perfumeryjny pokazując, że do produkcji kompozycji zapachowych z powodzeniem można wykorzystać substancje syntetyczne.
Mocne aldehydy stały się jedną z podstaw kultowych Chanel No 5 i sprawiły, że ten intensywny aromat na zawsze przeszedł do historii perfumiarstwa. Obecnie syntetyki stosuje większość producentów perfum, a w laboratoriach uzyskuje się zarówno zapachy odzwierciedlające naturalne wonie kwiatowe, korzenne, owocowe czy ziołowe, jak i zupełnie nowe mieszanki.
Dlaczego producenci tak chętnie sięgają po syntetyki?
Syntetyczne odpowiedniki naturalnych aromatów pozwalają koncernom perfumeryjnym na znaczne ograniczenie kosztów produkcji nowych pachnideł. Są one jednak nie tylko znacznie tańsze i łatwiej dostępne, ale i dają nieograniczone pole wyobraźni. Projektanci perfum mogą łączyć różne proporcje, tworzyć nowe aromaty, których jeszcze nie wykorzystuje ich konkurencja. W ten sposób powstają subtelne nuty zapachowe pozwalające wprowadzać na rynek wyjątkowe perfumy.
Kolejną zaletą syntetyków jest ich ekologicznych charakter. Piękne akordy zapachowe nie wymagają już ścinania ogromnej ilości roślin (w tym np. gatunków zagrożonych wyginięciem) czy pozyskiwania ich w okrutny sposób od zwierząt. Nowoczesne laboratoria chemiczne i ogromna wiedza pozwalają specjalistom praktycznie perfekcyjnie odzwierciedlać zapachy natury.
Wśród najbardziej znanych syntetyków królują:
· aldehydy
· okoumal i ebanol (syntetyki imitujące aromat drzewa sandałowego)
· drzewo kaszmirowe (bardzo zmysłowa nutka, która nadaje perfumom wyrafinowanego charakteru)
Komentarze (0)