Jak pachnie czystość? 06 Cze
Przydatne informacje
Jak pachnie czystość?
0 comments

Zgodnie z encyklopedyczną definicją, czystość to "brak brudu". Podążając za tym wyjaśnieniem, zapach czystości powinien być właściwie brakiem zapachu. A jednak producenci środków do czystości, prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej uwodzicielskich kompozycji złożonych najczęściej z ziół i cytrusów. A no właśnie, to też nie jest takie jednoznaczne.

Czym pachnie czystość?

To jak pachnie dla nas czystość, a co za tym idzie, jak pachną sprzedawane w sklepie środki czystości, jest zależne od miejsca, w którym żyjemy. Przykładowo, podczas gdy u nas z zapachem czystości kojarzy się głównie mięta i cytrusy, w Szwajcarii popularnym aromatem dodawanym do środków czystości jest brzoskwiniowy.

Ktokolwiek odwiedził Indie, kojarzy intensywny zapach kadzideł, spod których przebija się zapach, niestety, brudu ubogich ludzi żyjących w kiepskich warunkach sanitarnych. W zachodnich domach również często sięga się po "przykrywacze zapachów" w postaci pachnących świeczek czy olejków zapachowych.

Sam fakt, że czystość ma nadany przez nas zapach sięga wielu lat wstecz, kiedy to np. na XVII wiecznym dworze Króla Słońce, zamiast się myć (mycie uchodziło za niezdrowe), wylewano na siebie hektolitry perfum. Podobno smród był tak ogromny, że kochanki króla zasłaniały sobie twarze perfumowanymi chusteczkami w czasie kontaktów z królem.

Jak wpływa na nas zapach czystości?

No dobrze, skoro już wiemy czym "zapach czystości" dla nas jest, czas się zastanowić jak może on na nas wpływać. Naukowcy Hendriks, Holland i Aarts przeprowadzili badania, które sprawdzały jaki wpływ na nieświadomych uczestników miał unoszący się w powietrzu zapach cytrynowego środka czystości. Badani nie tylko wykazywali większą pamięć na temat czynności związanych ze sprzątaniem, ale również utrzymywali swoje otoczenie w większej czystości w
trakcie jedzenia.

Inne badania wykazują, że ekspozycja na zapach czystości skłania ludzi do bardziej moralnych zachowań. Katie Liljenquist, liderka badania zatytułowanego "zapach cnoty" twierdzi, że zapach czystości skłania ludzi do szczerości i charytatywności. Od dawien dawna, mówi się, że sprzątanie jest czynnością, która ma działanie psychologiczne i pozwala uspokoić myśli.

Używamy tego samego słowa na czystość fizyczną i na czystość moralną. Zgodnie z badaniami, do równania dochodzi także zapach. "Możliwe, że nakłonienie dzieci do posprzątania swoich pokoi, może również posprzątać ich zachowanie"- podsumowuje Katie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy