Ranking ulubionych zapachów 19 Cze
Przydatne informacje
Ranking ulubionych zapachów
0 comments

To jak pachniemy, mówi wiele o naszym charakterze i w dużej mierze determinuje sposób, w jaki będziemy oceniani. To z kolei, jakie zapachy się nam podobają jest w dużej mierze zależne od tego, w jakiej kulturze się wychowaliśmy i gdzie żyjemy. Dlatego rankingi ulubionych perfum wyrażają pewnym sensie ducha danej kultury lub narodu. Jedna z takich list została opublikowana przez Dailymail.co.uk i wśród 50-ciu ulubionych zapachów mieszkańców Wielkiej Brytanii wymienia m.in. zapach świeżego chleba i zapach deszczu. Pierwszą dziesiątkę tworzą w kolejności: świeżo upieczony chleb, świeżo skoszona trawa, kawa, ciasto piekące się w piekarniku, brzeg morza, świeżo wyprane ubrania, niedzielny grill i oczywiście- jak na Brytyjczyków przystało- frytki z rybą. Możliwe, że tę ostatnią pozycję w Polsce zastąpiłby bigos, ale poza tym lista jest w miarę podobna do mniej  obszernego raportu, przeprowadzonego dla marki Lipton.

Jakich zapachów z kolei nie lubimy?

Wg Daily Mail są to m. in. zapach stóp, spoconego ludzkiego ciała oraz publicznych toalet. Portal listverse.com opublikował listę najbardziej obraźliwych zapachów i znajdują się na niej fekalia, zapach nieumytych zębów czy nieświeżej ryby. Na liście znajduje się również zapach kompostu, który ma swoich entuzjastów wśród ekologów.

Co prawda większość z nas większość życia przebywa przy wielu sztucznie wytworzonych zapachach, a przez to przyzwyczaja się do nich i zaczyna je lubić. "To nie jest zdrowe"- mówi Krysia, instruktorka jogi i deklaruje, że spośród nieprzyjemnych zapachów, zdecydowanie woli zapach krowiego łajna niż zapach spalin rozpędzonych samochodów.

Tendencja powrotu do natury sprawia, że chętniej sięgamy po produkty eko, jednakże mimo to zapach benzyny niezmiennie pojawia się na kolejnych listach ulubionych zapachów. Co w nim takiego pociągającego? Z benzyny wytwarzany jest plastik i jedna z teorii głosi, że właśnie dlatego zapach ten jest przez nas tak lubiany. Po prostu przebywamy wśród wyrobów plastikowych od urodzenia. Na dodatek benzen, zawarty w benzynie jest bardzo lotny, a my jesteśmy na niego bardzo wyczuleni. Potrafimy wyczuć, nawet jeżeli jego zawartość w powietrzu wynosi jedną cząsteczkę na milion! Benzyna pojawia się zarówno na liście opublikowanej przez Daily Mail UK oraz na liście opublikowanej przez portal thetoptens.com.

Perfumy z nielubianych zapachów

Ciekawym zjawiskiem jest firma Demeter, która zapachy kojarzące się większości społeczeństwa negatywnie, ubiera we flakony i sprzedaje pod mianem pachnideł. Jest to oczywiście firma niszowa, ale mimo to utrzymuje się już na runku i ma swoją wierną rzeszę fanów. Demeter wśród swoich produktów proponuje między innymi perfumy o zapachu homara lub domu pogrzebowego. Inne "dziwne zapachy", które wielu deklaruje się lubić to fajerwerki, czy zapach klimatyzacji.

Należy pamiętać, że zapachy pełnią dla naszego mózgu funkcję informacyjną, a więc w czasach prehistorycznych informowały nas o niebezpieczeństwach, jak również o możliwym pożywieniu. Nasze preferencje zapachowe nie zależą jedynie od naszych doświadczeń, ale od przekazywanych nam, utrwalonych przez pokolenia wzorców. Osoba dorastająca na wsi w Chinach będzie dorastała wśród zupełnie innych zapachów i będzie miała inne zakodowane wzorce niż przeciętny europejczyk.

Portal smalltownlaowai.com opublikował listę zapachów, których nie można zapomnieć, jeżeli spędziło się choć trochę czasu w Chinach. Poza oczywistymi pozycjami typu przeróżne herbaty czy chińskie jedzenie, pojawiają się tam podpunkty związane ze sztucznie wytwarzanymi, wysoce przetworzonymi produktami i jedzeniem, a także z dużą masą ludzi. Pozycje związane z tradycyjną kulturą to np. lampiony zrobione z pomelo.

Zapachy lubiane przez Polaków

Zastanawia fakt, jakie zapachy można by przypisać naszej kulturze (i które z nich są przyjemne). W czasach globalizacji różnice się zacierają, jednakże wciąż wpisałabym na listę zioła, typu pokrzywa czy rumianek. A także pierniczki, świeży chleb, kadzidło w kościele. Na zlecenie marki Lipton, przeprowadzono badania statystyczne dotyczące ulubionych zapachów Polaków i około 60 procent badanych jako ulubiony zapach wskazało zapach świeżego chleba. Na kolejnych
pozycjach pojawiają się zapachy domowego ciasta, świeżo skoszonej trawy oraz ulubionej herbaty.

Komentarze (0)

Brak komentarzy