Jak dobrać perfumy?
Były jedyną rzeczą, którą Marlin Monroe zakładała do łóżka. Swoimi nazwiskami sygnują je największe gwiazdy – Naomi Campbell, Cidy Crawford, Mary-Kate i Asley Olsen. Mogą otulać delikatną kwiatową mgiełką lub kusić zmysłowym zapachem piżma. Perfumy są równie ważne, jak ubranie. Stanowią naszą wizytówkę. Jak jednak odnaleźć idealny zapach dla siebie wśród tysięcy różnych produktów dostępnych na drogeryjnych półkach?
Magiczna moc zapachu
Wiele kobiet ma swój ulubiony zapach. To perfumy, które zawsze chciałybyśmy znaleźć w paczce pod choinką i które wyczujemy z daleka na kimś innym. Bez nich nie ruszamy się z domu. Aby jednak odnaleźć taki idealny aromat, często trzeba nieco poeksperymentować z różnymi nutami zapachowymi.
Niestety nie do końca możemy ufać naszemu zmysłowi powonienia – nos przestaje wyczuwać subtelne różnice w zapachach już po powąchaniu 3 różnych produktów. I właśnie, dlatego dobór idealnych perfum jest tak trudny, a wiele pań wraca z ulubionej perfumerii nie z wymarzonym flakonikiem, ale z… bólem głowy. Mieszające się aromaty wprawiają bowiem nasz zmysł powonienia w lekką konsternację.
Rodzaje zapachów
Zanim zaczniemy oceniać poszczególne perfumy i szukać produktu, który idealnie będzie pasował do naszej osobowości, warto poznać rodzaje dostępnych zapachów. Perfumy, wody perfumowane oraz wody toaletowe zostały bowiem sklasyfikowane w kilku podstawowych grupach. Są to: zapachy kwiatowe, zapachy szyprowe, zapachy cytrusowe, zapachy orientalne.
1. Zapachy kwiatowe są najpopularniejszą grupą perfum. Są to delikatne aromaty, w których wiodącą nutą jest zapach konkretnego kwiatu lub całego bukietu kwiatowego. Perfumy kwiatowe często są łączone z nutkami owocowymi lub orientalnym piżmem.
2. Zapachy szyprowe są bardzo ciężkie, ponieważ producenci wykorzystują tutaj aromat mchu dębowego. Mech łączony jest zwykle z paczulą, różą oraz żywicą.
3. Zapachy cytrusowe są bardzo orzeźwiające. Producenci wykorzystują tutaj olejki eteryczne tłoczone z cytryny, limetki, bergamotki.
4. Zapachy orientalne wykorzystują aromaty korzenne. Można w nich poczuć aromat żywicy, ale także cynamon czy kardamon.
Nieco mniej popularne są zapachy paprociowe oraz aldehydowe. Zapachy paprociowe łączą paproć z lawendą, mchem dębowym, paczulą oraz ziołami. Są one bardzo intensywne. Zapachy aldehydowe są najcięższe.
W wyborze perfum pomoże Ci również filtr zastosowany w naszym sklepie. Po lewej stronie możesz wybrać interesujące Cię nuty zapachowe, sugerowane użycie w odpowiednich porach dnia i inne. Sprawdź tutaj.
Jak ocenić perfumy?
Poszukiwania idealnych perfum można nieco ułatwić. Wystarczy skorzystać z kilka trików i dokładnie czytać składy produktów zawarte na opakowaniu.
Aby móc wyczuwać nuty więcej niż 3 różnych zapachów, wystarczy powąchać ziarna kawy. Taki eksperyment możemy przeprowadzić w domu, gdy mamy kilkanaście próbek różnych zapachów do oceny. W ostatnim czasie pojawiło się wiele perfumerii, które sprzedają perfumy na mililitry. Perfumy nalewane pozwalają kupić jedynie kilka mililitrów i ocenić poszczególne aromaty. Dzięki temu łatwiej dobierzemy najlepsze perfumy dla siebie.
Gdy dobieramy perfumy, nie powinniśmy być niecierpliwi. Najlepiej nie pryskać produktu na papierek, ale na skórę i dopiero po kilku godzinach ocenić zapach. Aromat perfum musi się rozwinąć. Każde perfumy składają się bowiem z trzech nut zapachowych. Są to:
- nutka głowy – wyczuwalna tuż po rozpyleniu perfum (czuć ją około 30 minut)
- nutka serca – wyczuwalna jest przez kilka godzin
- nutka bazowa – pojawia się dopiero, gdy perfumy rozwiną się na skórze
Dopasuj perfumy do typu skóry
Warto wiedzieć, że nutka głowy na każdej skórze pachnie tak samo. Nutka serca i bazowa rozwijają się, a ich aromat może różnić się na każdej osobie. I to właśnie dlatego perfumy, które wprost obłędnie pachną na naszej koleżance, nas mogą drażnić.
Gdy mamy skórę suchą, musimy uważać na perfumy z większą zawartością alkoholu (lepiej nie sięgać po wody perfumowane). Najlepiej dokupić również balsam z tej samej linii zapachowej i spryskiwać się perfumami dopiero po jego nałożeniu. To zwiększy intensywność zapachu.
Zapach perfum najdłużej utrzymuje się na skórze tłustej. Musimy jednak pamiętać o tym, że na takim naskórku aromat będzie intensywny, dlatego lepiej zrezygnować z ciężkich perfum.
Dopasuj perfumy do cech charakteru
Idealne perfumy powinnyśmy dopasować nie tylko do pory dnia i okazji, ale także do cech naszego charakteru.
1. Elegantkom poleca się klasykę. Mogą one wybierać intensywniejsze zapachy z dużą dawką utrwalaczy (np. piżma). Do gustu powinny przypaść im przede wszystkim zapachy orientalne. Na opakowaniu mogą szukać kardamonu, cynamonu czy mchu dębowego. Idealnie sprawdzą się także lane perfumy szyprowe.
2. Romantyczki, które kochają pastele, koronki i falbanki najlepiej będą czuły się, gdy wybiorą perfumy kwiatowe.
3. Femme Fatale chcą zwracać uwagę. Delikatne nutki kwiatowe i słodkie perfumy owocowe odpadają. Idealny zapach dla nich powinien kusić. Mogą więc sięgnąć po aromaty aldehydowe, które są ciężkie i bardzo długo utrzymują się na skórze.
4. Sportsmenki szukają przede wszystkim orzeźwienia. Powinny więc sięgać po świeże zapachy na bazie owoców cytrusowych.
Dopasuj perfumy do okazji
Podczas wieczornych wyjść chcemy poczuć się piękne, bardziej odważne i pewne siebie. Marzy nam się przyciąganie spojrzeń, błyszczenie w towarzystwie, brylowanie na parkiecie i doskonała zabawa. Perfumy na specjalne okazje powinny więc pokazywać nieco inną stronę naszego charakteru – tą bardziej odważną, radosną, tryskającą świetnym humorem. Dozwolone jest wtedy delikatne kokietowanie otoczenia. Doskonale sprawdzą się nieco tajemnicze akordy i nuty, które będą intrygować. Możesz wybrać perfumy drzewne, słodkie bądź korzenne. Wolisz nieco bardziej stonowaną wersję? Nutki kwiatowo-orientalne pozwolą Ci zbalansować egzotyczny charakter z bardziej romantycznym, kobiecym imagem. Takie aromaty świetnie pasują na wesela i inne rodzinne przyjęcia.
Dobór perfum do okazji to szeroki temat, dlatego poświęciliśmy mu cały cykl artykułów. Podsuwamy linki do nich:
1. Perfumy do zadań specjalnych, czyli nadchodzi wyjątkowa okazja – jakie perfumy wybrać na wesela, bale, większe przyjęcia i imprezy, by wyróżnić się z tłumu i przyciągać spojrzenia.
2. Przyciągające i zmysłowe - jak wybierać perfumy na randkę? – jakimi zapachami kusić, przyciągać i uwodzić, niezależnie czy to jest pierwsza randka, czy kolacja z okazji 10-tej rocznicy związku.
3. Wizerunek profesjonalistki - jakie perfumy wybrać do pracy? – do biura, gabinetu, studia, czy gdziekolwiek codziennie przychodzisz, by wywiązać się z obowiązków pracownika. Perfumy to ważny element Twojego zawodowego wizerunku, więc dobieraj je świadomie.
4. Po jakie perfumy sięgać na wieczorne wyjścia? – perfumy na wieczór z reguły są cięższe i bardziej trwałe. Podpowiadamy na jakie zapachy postawić, by stać się duszą towarzystwa.
5. Jakie zapachy nosić na co dzień, by czuć się dobrze? – na zakupy, spacer, czy kawę z przyjaciółmi. Perfumy, które wpiszą się w Twój codzienny rytm życia.
6. Wakacyjne przygody - jakie perfumy wybierać w wakacje? – letnia beztroska to czas, gdy można pozwolić sobie na więcej szaleństwa i postawić na nietypowe zapachy. Ciepłe dni to też okres sięgania po lekkie i świeże perfumy.
Psychotest prawdę Ci powie
W wyborze idealnych perfum pomogą psychotesty. Wystarczy odpowiedzieć na kilka lub kilkanaście pytań, aby przekonać się, które cechy charakteru u nas przeważają i sięgać po perfumy idealnie wpisujące się w naszą osobowość.
Pamiętaj, że perfumy najczęściej dobierane są do stroju, humoru, czy dnia. Warto mieć kilka flakonów zapachów właśnie po to, żeby móc je dobrać w zależności od naszego nastroju. Nie ograniczaj się! Zajrzyj do naszego sklepu internetowego i znajdź coś dla siebie.
Komentarze (0)