Wiek a preferencje zapachowe. Jak wybrać perfumy dla dojrzałej kobiety? 16 Sty
Przydatne informacje
Wiek a preferencje zapachowe. Jak wybrać perfumy dla dojrzałej kobiety?
0 comments

Jednym z najlepszych pomysłów na uszczęśliwienie kobiety, bez względu na wiek, jest podarowanie jej ekskluzywnych perfum. W miarę upływu czasu zmieniają się jednak gusta i preferencje. Czy to samo tyczy się ulubionych zapachów? Jak wiek kobiety wpływa na wybór perfum?

Co o związku między wiekiem a ulubionym zapachem mówi nauka?

Czy z wiekiem zmieniają się nasze upodobania do określonych zapachów? Wygląda na to, że w pewnym stopniu tak. Przynajmniej w przypadku kobiet. Psycholog i doktor neuronauki poznawczej, Rachel S. Herz, przeprowadziła badania nad kobiecą psychologią zapachu. Skupiła się nad związkiem między wiekiem kobiet a ich preferencjami w wyborze perfum.

Dr Herz przeprowadziła ankietę pośród 113 kobiet w różnych przedziałach wiekowych. Podzieliła je na 6 grup: od nastolatków po kobiety w wieku 60+ lat.

Z całości przeprowadzonych badao dr Herz wywnioskowała, że kobiety po 60 roku życia mają najlepiej rozwinięte poczucie własnego ja. Są najbardziej świadome swoich preferencji i raczej nie wybierają perfum pod wpływem emocji, nastroju, ani pory roku. Nie kierują się również popularnością określonych perfum na rynku lub wśród znajomych i rodziny.

Cechuje je również praktyczne podejście do kwestii kupna zapachu dla siebie. Jako powód zakupu nowych perfum podają własne potrzeby oraz chęć bycia atrakcyjną dla otoczenia. Ponad 65% dojrzałych kobiet uważa również, że perfumy dodają im pewności siebie, a około 93% czuje się dzięki nim bardziej kobieco. Podkreślają, że perfumy są dla nich uzupełnieniem stroju.

Zapach kwiatów uznany został przez kobiety w wieku 60+ za jeden z najbardziej atrakcyjnych -pokrywa się to z preferencjami większości kobiet ze wszystkich grup wiekowych. Za to woo wanilii i owoców uznane zostały przez osoby starsze za najmniej lubiane zapachy.

Jakie perfumy mogą trafić w gust kobiet dojrzałych?

Kierując się wynikami badao dr Herz większości kobiet w wieku 60+ powinny spodobać się perfumy o kwiatowych nutach, takie jak:

Powrót do zapachów młodości

Według innych badań, przeprowadzonych przez dr Hoffmann, badacza zjawisk społecznych i kulturowych, dojrzałe kobiety chętnie sięgają po perfumy, których używały w młodości lub wybierają bardzo zbliżone nuty zapachowe. Powrót do zapachów sprzed lat jest dla nich osobistą sentymentalną podróżą.

Czy istnieje zapach dedykowany dojrzałym kobietom?

Na podstawie wyników obu badań można wysnuć wniosek, że... nie ma przepisu na uniwersalny zapach dla kobiet starszych. To przede wszystkim osobowość, a nie wiek odgrywa największą rolę w wyborze perfum. Wybierając perfumy dla swojej babci kieruj się przede wszystkim intuicją i staraj się znaleźć zapach najlepiej oddający jej charakter. Weź również pod uwagę jej ulubione zapachy z przeszłości i poszukaj ich odpowiednika w naszej ofercie.Komentarze (0)

Brak komentarzy