Tuberoza – kremowe i kuszące nuty w perfumach 14 Maj
Przydatne informacje
Tuberoza – kremowe i kuszące nuty w perfumach
0 comments

Tuberoza często określana jest jako najsilniej pachnący kwiat świata. Pojawia się w składzie wielu znanych perfum. Nadaje kompozycjom uwodzicielskiej nutki i zachwyca tysiące zwolenniczek na całym świecie. Dowiedz się, czym jest tuberoza, jak pachnie i w czym tkwi jej tajemnica. Poznaj także krótki ranking polecanych perfum z tuberozą w składzie, które znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Co to jest tuberoza?

Tuberoza (polianthes) należy do rodziny agawowatych. Najpopularniejszym gatunkiem jest tuberoza bulwiasta (polianthes tuberosa). Jest to roślina z rozgałęzioną łodygą, długimi liści (przypominającymi liście mieczyków) i kremowo-białymi kwiatami w kształcie maleńkich gwiazdek zebranych w gronie na szczycie łodygi. Tuberoza kwitnie w sierpniu i wrześniu.

Badania pokazały, że ojczyzną tuberozy jest Malezja i Filipiny – rysunki tego egzotycznego kwiatu znaleziono na ścianach azjatyckich. Z tuberozy słynie Meksyk, gdzie trafiła najprawdopodobniej już w czasach Azteków. Obecnie największe plantacje uprawia się w USA i Afryce. Od XVI wieku tuberoza rośnie również w Europie. Jej dekoracyjny charakter sprawia, że trafiła także do grona kwiatów doniczkowych.

Tuberoza bulwiasta chętnie jest wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym i perfumeryjnym. Olejki pozyskiwane z jej białych kwiatów mają egzotyczną, słodką woń. Kwiaty zbiera się przed świtem, a olejek pozyskuje wykorzystując tradycyjną metodę perfumeryjną enfleurage. Na czym ona polega? Otóż kwiaty tuberozy rozkłada się na specjalnej ramie pokrytej tłuszczem. Przez co najmniej kilka dni tłuszcz nasiąka zapachem tuberozy. Następnie cały proces powtarzany jest jeszcze kilkakrotnie.

Olejek z tuberozy jest bardzo „trudnym” materiałem dla perfumiarzy. Przejmuje on bowiem pierwsze skrzypce nad innymi zapachami, co sprawia, że uzyskanie odpowiedniego balansu w kompozycji stanowi prawdziwą sztukę.

Tuberoza w świecie perfumiarstwa – poznaj jej historię

Perfumy z dodatkiem olejku tuberozy rozpropagowano dopiero w latach 40. i 50. XX wieku. Wcześniej, ze względu na swój intensywny zapach, uznawane były za zbyt wyzywające, dlatego ówczesne elegantki niechętnie po nie sięgały. Prawdziwy boom przyniosły jednak szalone lata 80., kiedy to marki perfumeryjne chętnie eksperymentowały z nowościami i tworzyły kompozycje z rockowym pazurem. W latach 90. tuberoza ustąpiła prostszym, bardziej minimalistycznym akordom. Obecnie jej zapach powraca do łask, a po kremową tuberozę chętnie sięgają zarówno twórcy orientalnych perfum komercyjnych, jak i zapachów niszowych.

Czym wyróżniają się perfumy z  tuberozą?

Olejek pozyskiwany z białych kwiatów tuberozy jest mocny i ma tendencję do dominacji nad innymi akordami. Jednocześnie jego aromat jest bardzo kobiecy, co pozwala uzyskać uwodzicielskie pachnidło idealne dla kobiet poszukujących seksownego zapachu na wieczór.

Warto podkreślić, że tuberoza tak naprawdę ma wiele twarzy. Jej słodka woń może nabrać cytrusowej świeżości, kojarzyć się z tropikalną mieszanką lasów równikowych lub bukietem konwalii, gardenii i jaśminów. Często rozwija się także w ciężki opar, któremu po prostu nie można się oprzeć. Z tego powodu dodatek tego olejku do perfum wymaga ogromnej staranności w projektowaniu całej kompozycji.

Perfumy z tuberozą są intensywne i trwałe. Wystarczy mgiełka, aby pachnidło zaczęło dominować i otulać przez wiele godzin. Doskonale sprawdzają się jako wersja na wieczór, gdy chcemy stworzyć wizerunek kuszącego wampa zawsze kroczącego własnymi ścieżkami.

Perfumy z dodatkiem tuberozy – poznaj nasz ranking

W naszym sklepie znajdziesz wiele kompozycji, w których znalazł się intensywnie kremowy olejek tuberozy. Zachwycają one trwałością i pełnym słodyczy zapachem, wobec którego nie sposób przejść obojętnie:

1. WOMAN BY RALPH LAUREN!

Ta słodka kompozycja kwiatowa polecana jest przede wszystkim na wieczór. Zapach zadebiutował na rynku w 2017 roku. Pierwsza mgiełka stanowi owocowy koktajl zmieszany z gruszki, czarnych porzeczek i rabarbaru. Tuberoza rozwija się w nucie serca (razem z różą turecką i kwiatami pomarańczy). W bazie dominują akordy drzewne (w tym drzewo sandałowe) doprawione odrobiną orzechów laskowych.

Woman by Ralph Lauren

Woman By Ralph Lauren kupisz tutaj >

2. HYPNOTIC POISON – Christian Dior 

Ten ciężki, typowo zimowy zapach od Christiana Diora to propozycja dla pań, które kochają orientalne i rozgrzewające kompozycje przyciągające spojrzenia. Chcesz poczuć się kobieco i dodać sobie pewności siebie? A może marzysz, aby zahipnotyzować swojego partnera? Sięgnij po Hypnotic Poison i przekonaj się, jak wielką moc ma to uwodzicielskie pachnidło. Zapach zadebiutował na rynku w 1998 roku i przez kolejne sezony zdobywa liczne serca kolejnych wielbicielek. Ulotna nutka głowy czaruje soczystą morelą, śliwką i odrobiną słodkiego kokosa. Kusząca tuberoza zagościła w akordzie serca, gdzie jej kremowy aromat szczelnie otoczą smużki jaśminów, konwalii, róży, kminku i brazylijskiego drzewa różanego. W bazie rozwija się potężny obłok wanilii zmieszanej z rozgrzewającym drzewem sandałowym, zmysłowym piżmem i odrobiną migdałów.

Hypnotic Poison
HYPNOTIC POISON – Christian Dior kupisz tutaj >

Komentarze (0)

Brak komentarzy