Sylwetki mistrzów perfumiarstwa: Jacques Polge 02 Kwi
Przydatne informacje
Sylwetki mistrzów perfumiarstwa: Jacques Polge
0 comments

Jest najsłynniejszym „house perfumer Chanela” i jednym z guru świata perfum. Przez wiele lat wyznaczał zapachowe trendy i tworzył kompozycje bijące rekordy popularności. Jego dziełem są m.in. kultowe Chanel No.5 (wersja EDP), Coco Mademoiselle (EDP, EDT, Parfum), Chance, Blue de Chanel czy Chance. Jacques Polge to prawdziwy mistrz, który zasłynął przede wszystkim jako twórca eleganckich, zmysłowych perfum damskich. Poznaj jedną z ikon perfumiarstwa i historię jego twórczości.

Jacques Polge – krótka biografia

Jacques Polge urodził się 14 czerwca 1943 roku. Wychowywał się w okolicach Awinionu we Francji. Sam projektant wspomina, że inspiracją do zainteresowania się światem zapachów były dla nieco wakacje w dzieciństwie, które spędzał wraz z rodziną w słynnym mieście Grasse. Unosząca się w powietrzu kusząca woń jaśminów zaintrygowała późniejszego twórcę i ponoć (jak sam podkreślał w wielu wywiadach) skłoniło go do wybrania ścieżki zawodowej.

Jacques Polge studiował angielski i literaturę. Wielokrotnie wspomina miłość do poezji, którą przez lata porównywał do perfum. Tworzenie nowych zapachów to dla niego wyrażanie rzeczy bez słów i obrazów.

Po studiach zrezygnował jednak z literatury i zdecydował się podążać za swoją pasją. Rozpoczął tradycyjny staż w Grasse, który dla wielu innych twórców również stał się przepustką do wielkiego świata perfum. Tworzył m.in. dla marek: Chanel, Antonio Puig, Tiffany, Spephanie de Monaco, Bourjois, Emanuel Ungaro.

W 1978 roku rozpoczął wieloletnią współpracę z domem mody Chanel, gdzie odświeżył wiele znanych zapachów tej marki i stworzył nowe kompozycje. Współpracę z Chanel zakończył dopiero w 2015 roku.

Jakie zapachy stworzył Jacques Polge?

Jacques Polge przeszedł do historii jako twórca wielu luksusowych perfum, które stały się prawdziwymi ikonami. Zasłynął z połączenia uwodzących i kobiecych akordów z klasycznymi nutami. Jedną ze strategii marketingowych Chanel stało się odświeżanie najpopularniejszych pachnideł i dopasowywanie kompozycji do zmieniającego się gustu kobiet na całym świecie, a nie tworzenie perfum od nowa. Marka podkreśla, że zależy jej, aby piękne zapachy sygnowane jej logo wzajemnie się uzupełniały i trwały, a nie były zastępowane przez nowości.

Twórca pracujący nad kolejnymi odsłonami znanych perfum Chanel podzielał ten pogląd. Pieczołowicie dopracowywał kompozycje, aby zdobyły rynek i zagościły na nim już na wiele lat, a nie jeden czy dwa sezony. Dzięki temu dzieła Jacques Polge’a stały się kultową wizytówką marki. Po pachnidła mistrza chętnie sięgają kolejne pokolenia kobiet ceniących najwyższą jakość.

Jacques Polge jest twórcą wielu kultowych zapachów Chanel:

Chanel No. 5 (wersja EDP),

Allure,

Egoiste,

Antaeus,

Cristalle Eau Verte,

Coco,

Coco Mademoiselle (wersja EDP, EDT, Parfum),

Chance,

Bleu de Chanel,

serii Les Exclusifs,

Chanel Allure Homme Sport,

Chanel Coco Noir.

W dorobku mistrza znalazły się także słynne kompozycje sygnowane logo innych marek:

Diva (Emanuel Ungaro),

Senso (Emanuel Ungaro),

Stephanie (Stephanie de Monaco)

Tiffany for Men,

Tiffany for Men Sport,

Aqua Brava Sea Power (Antonio Puig).

Komentarze (0)

Brak komentarzy