Gardenie i magnolie w perfumach 18 Sie
Przydatne informacje

Gardenie i magnolie w perfumach

W składzie wielu stylowych perfum sygnowanych logo znanych marek pojawiają się gardenie i magnolie. Niewiele osób wie jednak, czym dokładnie wyróżniają się te tajemnicze kwiaty. W naszym poradniku przybliżamy te akordy i podpowiemy, w których perfumach je znajdziesz.

Co warto wiedzieć o gardeniach?

Gardenie to krzewy ogrodowe o drobnych i oszałamiająco pachnących kwiatach. Zapach ten pochodzi z kilku głównych substancji – przede wszystkim z laktonu jaśminowego i estrów kwasu metylokrocieniowego. Warto wiedzieć, że otrzymywanie naturalnego absolutu jest bardzo kosztowne, ponieważ destylacja nie pozwala wydobyć mocy aromatu kwiatów gardenii. Przed laty płatki na długi czas zanurzano w tłuszczu (metoda enfleurage). Olejek z gardenii tahitańskiej można było uzyskać również w procesie maceracji kwiatów tego krzewu w olejku kokosowym.

Obecnie absolut najczęściej jest syntetykiem wyprodukowanym w laboratorium, ale do złudzenia przypomina naturalny olejek z gardenii.

Czym wyróżniają się perfumy z gardenią?

Gardenie stanowią nuty serca lub bazy. Perfumy z takimi akordami wyróżniają się intensywnym aromatem kwiatowym. Jest on lekko słodki, bardzo wyrazisty i upajający. Doskonałe uzupełnienie dla tego wonnego olejku stanowią róże, irysy i hiacynty. W delikatniejszych kompozycjach gardenie mogą sąsiadować z narcyzami lub hiacyntami, a w wersjach dla nastolatek z brzoskwinią, wonią pomarańczy oraz mandarynek.

Zapach gardenii bardzo ładnie komponuje się również z orientalnymi przyprawami oraz z akordami drzewnymi (cedr, drzewo sandałowe, paczula). W intensywniejszych, bardziej zmysłowych kompozycjach gardenia bywa łączona również z piżmem, gałką muszkatołową, zielonym pieprzem oraz kadzidłem.

Słynne perfumy z gardenią:

  •          CALVIN KLEIN Obsession Night 
  •          MOSCHINO Femme
  •          Gabriela Sabatini Bolero 
  •          Carolina Herrera 212 / Dostępne tutaj
  •          Gucci By Gucci 
  •          Versace Crystal Noir / Dostępne tutaj
  •          Marc Jacobs Daisy /  Dostępne tutaj
  •          Lady Milion Paco Rabanne / Dostępne tutaj

Magnolie w naturze 

Magnolia to rozłożyste krzewy oraz niskie drzewa z rodziny magnoliowatych. Na gałązkach magnolii kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem się liści. Są one duże i efektowne (mają kształt nieco podobny do tulipanów) i wprost „oblepiają” krzewy, dzięki czemu kwitnące magnolie prezentują się naprawdę oszałamiająco. Magnolie kwitną na biało, różowo, żółto lub purpurowo (w zależności od rodzaju rośliny). Warto wiedzieć, że żaden inny gatunek drzewa nie ma tak dużych kwiatów.

Równie spektakularne są ciemnozielone liście – mają one długość dochodzącą nawet do 60 cm (przeciętnie 12-28 cm).

W naturalnym środowisku magnolie porastają przede wszystkim tereny Ameryki Południowej i Północnej oraz wschodniej Azji, ale rośliny te uprawiane są również w innych rejonach świata jako drzewo ozdobne będące dekoracją parków lub ogrodów.

Rodzaje magnolii

Do gatunku magnolii należy około 200 rodzajów drzew i krzewów. Najpopularniejsza jest magnolia gwiaździsta mająca do 3 m wysokości i piękne białe kwiaty. Śnieżnobiałe kwiaty ma także magnolia naga. Do 10 m wysokości rosną magnolie japońskie (drzewo posiada białe lub lekko różowe kwiaty).

Popularne są także:

  •          magnolie purpurowe (z czerwonymi kwiatami)
  •          magnolie drzewiaste (kwiaty żółtawe)
  •          magnolie wielkokwiatowe (z ogromnymi kremowymi kwiatami o średnicy nawet do 30 cm)

Magnolie w kosmetyce

Kwiaty magnolii nie tylko pięknie się prezentują, ale i wydzielają charakterystyczną, bardzo intensywną woń. Z rośliny produkowany jest olejek eteryczny, który trafia do kremów i balsamów. Wyciągi z magnolii wykazują działanie ujędrniające i nawilżające.

Zapach magnolii doskonale koi stres, odpręża i relaksuje. Olejek z destylowany z tej dekoracyjnej rośliny dodawany jest do eleganckich perfum kwiatowych, szyprowych i orientalnych ze względu na swój uwodzący aromat.

Słynne perfumy z nutkami magnolii:

Komentarze (0)

Brak komentarzy