Słodkości w perfumach – wanilia
Zapach wanilii to połączenie słodyczy z lekko pikantną smużką. Jej nuty są nieco przyćmione i ziemne, a zarazem aksamitne. Te aromat prezentuje się bardzo kobieco, a w połączeniu z odpowiednimi esencjami jest w stanie stworzyć eleganckie, bardzo uwodzicielskie perfumy. W czym jeszcze tkwi fenomen tego zapachu? I dlaczego producenci tak często wykorzystują go w swoich kompozycjach?
Co warto wiedzieć o wanilii?
Wanilia to roślina tropikalna należąca do rodziny storczykowatych (z łac. Orchidaceae). Ma ona postać pnącza z długą łodygą i płaskimi liśćmi w jasnozielonym odcieniu. Między liści wyrastają tzw. stolony, czyli powietrzne korzenie umożliwiające wanilii oplatanie drzew. Roślina ma piękne biało-zielone kwiaty (kwitną one zaledwie kilka godzin).
Aromat pochodzi z zielonych owoców, które pojawiają się dopiero po około 4 latach od momentu zasadzenia rośliny. Zbiera się je, fermentuje i suszy wydobywając słodką wanilinę doskonale znaną w kuchni oraz przemyśle kosmetycznym. Zielone owoce z czasem nabierają barwy brunatnej, a po obróbce przybierają postać znanych nam lasek wanilii.
Rodzaje wanilii
Dziko rosnącą wanilię można spotkać w lasach meksykańskich (przede wszystkim na południowym-wschodzie tego kraju). Roślina dobrze przystosowana jest do warunków tropikalnych. Obecnie prowadzi się również całe plantacje wanilii. Są one położone głównie w Ameryce Środkowej i Południowej oraz na Madagaskarze. Wśród producentów wanilii prym wiedzie także Indonezja.
Laski waniliowe trafiające na eksport są klasyfikowane. W przemyśle kosmetycznym i spożywczym największym zainteresowaniem cieszy się wanilia meksykańska, która słynie z bardzo wysokiej jakości. Na rynku dostępna jest także wanilia:
- burbońska – pochodząca z Reunion (wyspa przed laty nazywana była Bourbon) lub z Madagaskaru
- mauretańska – produkowana na Seszelach oraz wyspie Mauritius
Z lasek waniliowych wytwarzany jest olejek i proszek. Rozpuszcza się je również w alkoholu. Ta charakterystyczna przyprawa idealnie sprawdza się do słodkich deserów (lodów, ciast, kremów) oraz likierów.
Wanilia w kosmetyce
W przemyśle kosmetycznym stosowany jest przede wszystkim olejek waniliowy. Powstaje on ze sfermentowanych strąków owoców waniliowych poddanych ekstrakcji w rozpuszczalniku. Jego charakterystyczny aromat jest bardzo przyjemny, wykazuje działanie uspokajające, poprawia nastrój i niweluje zmęczenie.
Do balsamów i kremów trafiają również sproszkowane laski wanilii.
Fenomen nut waniliowych w perfumach
Nuty waniliowe producenci perfum na szerszą skalę zaczęli wykorzystywać w latach 90-tych XX wieku. Przyprawa ta posiada charakterystyczny aromat, który jest słodki, ale nie mdły, dzięki czemu doskonale sprawdza się w połączeniu z egzotycznymi kwiatami, przyprawami korzennymi, akordami piżma, ambry, paczuli i drzewa sandałowego. Dobrze komponuje się również z zapachem pomarańczy, cytryn oraz lawendy.
Wanilia wielu osobom kojarzy się ze spokojem i sielskim klimatem dzieciństwa. Jej zapach przywołuje na myśl pucharek pełen smakowitych lodów, ulubione ciasto lub inny deser. Olejek waniliowy wywołuje bardzo miłe skojarzenia, dzięki czemu perfumy z jego dodatkiem doskonale działają na samopoczucie.
Znane perfumy z wanilią
Wanilia kojarzona jest z bezpretensjonalnością i prostotą, dlatego tak chętnie wykorzystuje się ją w luksusowych pachnidłach. Składnik ten można znaleźć zarówno w kompozycjach z rodziny kwiatowej, jak i w perfumach zielonych (drzewnych) czy zmysłowych mieszankach orientalnych. Akordy wanilii bardzo często stanowią bazę w bardzo kobiecych pachnidłach karmelowych.
Nuty waniliowe można znaleźć zarówno w klasykach, jak i najnowszych hitach. Wykorzystywane są one w perfumach damskich i męskich pochodzących z kolekcji najlepszych światowych marek. Po wanilię bardzo chętnie sięgają twórcy kompozycji sygnowanych logo Diora, Chanel, Armaniego, Kenzo, Paco Rabanne czy Marca Jacobsa.
Komentarze (0)