Feromony w perfumach

Perfumy z feromonami stały się prawdziwym hitem. Sięgają po nie zarówno panie, jak i panowie. Jaki jednak mają zapach? I czy rzeczywiście tak dobrze działają na płeć przeciwną?

Czym są feromony?

Feromony to nie perfumy. Perfumy są stworzone z kompozycji olejków eterycznych utrwalonych za pomocą różnych substancji syntetycznych. Ich moc tkwi w pięknym zapachu. Roztaczają aromat olejków, które wkomponowano w mieszankę (najpierw wyczuwalne są nuty głowy, po jakimś czasie przechodzą w nuty serca, aby po około godzinie rozwinąć się w bazę). Ludzki nos wyczuwa je świadomie.

Feromony działają zupełnie inaczej. Są odbierane przez ludzkie powonienie na poziomie podświadomym (przez narząd nosowo-lemieszowy). Wysyłane impulsy trafiają do mózgu i wywołują określone reakcje. To dlatego w towarzystwie osoby, która używa fermów inni czują się zrelaksowani, swobodni oraz odczuwają do niej sympatię. Co ciekawe, otoczenie wcale nie musi identyfikować feromonów jako konkretny zapach, aby podświadomie na nie reagować. Feromony można połączyć z ulubionymi perfumami – wtedy będziemy oddziaływać na innych zarówno na poziomie świadomym, jak i podświadomym.

Jaki zapach mają feromony?

Wiele osób planujących zakup feromonów zastanawia się, czym one pachną. Otóż czyste feromony mają dość intensywny aromat, który można rozpoznać. Niektórym kojarzy się on z wanilią, innym z piżmem lub nieokreśloną, intrygującą wonią.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kalifornijskim wykazały jednak, że aż 30% społeczeństwa w ogóle nie wyczuwa zapachu feromonów. Pozostałe 70% może odczuć specyficzny aromat, dlatego warto łączyć feromony z perfumami, aby zatrzeć ich aromat. Wtedy przyczyna Twojego powodzenia u płci przeciwnej i sympatii wzbudzanej wśród innych pozostanie słodką tajemnicą.

Podczas stosowania feromonów należy zachować umiar!

Co oferują producenci?

Producenci dodają feromonów do perfum lub wzbogacają ich czyste mieszanki olejkami eterycznymi. W sprzedaży dostępne są feromony bezwonne i zapachowe. Te pierwsze należy łączyć z ulubionymi perfumami potęgując w ten sposób ich moc. Popularnymi feromonami bezwonnymi są m.in. BTB oraz Pheromax. Feromony zapachowe roztaczają wokół aromat eleganckich perfum (na rynku dostępne są m.in. feromony Chikara czy The Edge).

Niektórzy producenci dodają do feromonów odrobinę alkoholu. Nie warto jednak rezygnować, gdy wyczujemy jego intensywną woń w wybranej fiolce, ponieważ substancja ta bardzo szybko wietrzeje.

Indywidualne odczucia

Zapach konkretnych feromonów inaczej wyczuwają kobiety, a inaczej mężczyźni. Silne feromony męskie przez panów wyczuwane są jako bardzo nieprzyjemna woń, a dla pań mogą być pociągające. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że intensywniejsze aromaty skuteczniej przyciągają płeć przeciwną.

Czy feromony są naturalnymi afrodyzjakami?

Czyste feromony mogą być pociągające dla płci przeciwnej. Dlaczego? Ponieważ mózg odbiera je jako naturalny zapach zdrowego człowieka. Dla naszej podświadomości zdrowy oznacza zaś atrakcyjny. Feromony mogą więc stanowić naturalny afrodyzjak.

Warto wiedzieć, że nawet najmniejsza kropla feromonów będzie wyczuwalna dla naszego partnera, ponieważ jego zmysł powonienia jest przyzwyczajony do naszego naturalnego zapachu (naszych własnych feromonów).

Feromony wywołują również uczucie sympatii (niekoniecznie do osoby płci przeciwnej). Dlatego coraz częściej stosowane są przez… firmy marketingowe.