Czy perfumy niszczą włosy? 11 Kwi
Przydatne informacje
Czy perfumy niszczą włosy?
0 comments

Tradycyjna szkoła mówi, że perfumy najlepiej nakładać w okolicach żył. Ciepło wytwarzane przez przepływającą krew sprawia, że zapach uwalniany jest stopniowo i zyskuje na intensywności.

Szyja za uszami, nadgarstki, zgięcia łokci lub nawet zgięcia kolan, to rekomendowane przez znawców zapachów miejsca na ciele, na których woń perfum utrzymuje się najdłużej.

Mniej popularnym rozwiązaniem jest rozpylenie perfum w powietrzu i zanurzenie się w całości w powstałej mgiełce. W taki sposób zapach otuli całe nasze ciało, ale czy nie zaszkodzi to włosom?

Wszystko zależy od kondycji i rodzaju włosów

Alkohol wchodzący w skład perfum może szkodliwie wpływać na włosy. W dużej mierze jest to jednak kwestia indywidualna. Ważna jest też metoda ich perfumowania.

Osoby o grubych, silnych włosach, które na co dzień dbają o ich dobrą kondycję, nie powinny odczuć przesuszenia po aplikacji perfum metodą mgiełki, ale nawet w takim przypadku nie zaleca się bezpośredniego spryskiwania włosów perfumami z bliskiej odległości.

Osoby o cieńszych, delikatniejszych lub farbowanych włosach powinny być ostrożniejsze z ich perfumowaniem. Im włos cieńszy, tym łatwiej alkoholowi wniknąć w jego strukturę. Osobom o farbowanych, a w szczególności rozjaśnianych włosach odradza się spryskiwanie ich perfumami, czy to w sposób bezpośredni, czy przez rozpylanie pachnącej mgiełki.

Aplikowanie perfum na mokre włosy

Mokre włosy za najbardziej narażone na uszkodzenia, czy to mechaniczne, czy chemiczne. Gdy włos jest wilgotny, jego łuski rozchylają się, dzięki czemu substancje łatwiej wnikają do jego wnętrza.

O ile w przypadku odżywek lub masek ma to pozytywny wpływ na kondycję włosów, tak w przypadku perfum na bazie alkoholu może to skutkować ich szybkim przesuszeniem się, a na dłuższą metę trwałym uszkodzeniem i łamaniem się. Co więcej, zapach aplikowany na mokre włosy szybko ulatnia się wraz z parującą wodą.

Aplikowanie perfum na skórę głowy

Skóra głowy jest dobrze ukrwiona oraz chroniona przez naturalne sebum, może więc dobrym pomysłem jest aplikowanie perfum bezpośrednio na skalp? Niestety, nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ skóra głowy jest dosyć delikatna i podatna na przesuszenie.

Naturalną reakcją organizmu na zbyt suchą skórę głowy, jest produkcja większej ilości sebum w celu jej ochrony. W efekcie włosy szybciej się przetłuszczają i wymagają częstszego mycia.

Przesuszenie skóry głowy alkoholem może również skutkować łupieżem, bolesnymi wypryskami, a nawet wypadaniem włosów.

Inne sposoby perfumowania włosów

Osoby o delikatnych włosach lub te, które obawiają się pogorszenia kondycji swoich pukli, nie muszą całkowicie rezygnować z ich perfumowania. Istnieje kilka sposobów na bezpieczną aplikację perfum na włosy.

Jednym z nich jest spryskanie ulubionymi perfumami szczotki do włosów. Po odczekaniu chwili można przeczesać nią włosy. Zapach, choć może nie tak intensywny, będzie na pewno subtelnie wyczuwalny na włosach. Uniknie się tym samym szkodliwego działania alkoholu na strukturę włosa.

Kolejnym sposobem jest dodanie kropelki perfum do ulubionej nawilżającej mgiełki do włosów. Tak rozcieńczone perfumy, w połączeniu z nawilżającymi składnikami, nie powinny przesuszyć włosów.

Alternatywą jest dodanie kropli perfum do pojemnika z olejkiem, odżywką lub maską do włosów. Codzienne rytuały pielęgnacyjne mogą stać się jeszcze przyjemniejsze w towarzystwie ulubionego zapachu.

Zapach potrafi utrzymać się na włosach bardzo długo, a nawet zyskuje na intensywności, gdy wzrasta wilgotność powietrza. Przy zachowaniu kilku zasad i odpowiednim doborze sposobu aplikowania perfum, można być spokojnym o kondycję nawet delikatnych włosów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy