Flakoniki ustawione na perfumeryjnych półkach mienią się różnymi kolorami kusząc i przyciągając spojrzenia. Warto wiedzieć, że odcień nadaje nie tylko szkło, ale także barwa samego pachnidła. Producenci dostosowują się do kilku prostych zasad. To sprawia, że po kolorze można przekonać się o wiodących nutach zapachowych danych kompozycji oraz ich charakterze. Dziś na naszym blogu podpowiadamy, jak odczytywać kolory perfum.

Fiolety – delikatne perfumy kwiatowe

Fiolety wykorzystuje się podczas produkcji pachnideł kwiatowych. Takie kompozycje łączą ulotne aromaty kwiatowe (róże, irysy, jaśminy, hiacynty, paczule, lilie wodne, fiołki, narcyzy, piwonie, konwalie, frezje). Kwiaty są łączone z akordami słodkimi.

Fioletowe perfumy są dedykowane przede wszystkim na dzień. Pachnidła te są wyjątkowo dziewczęce, dlatego do gustu powinny przypaść romantyczkom, które perfumami chcą podkreślić swoją delikatną naturę.

Żółty i różowy – energetyczne mieszanki idealne na lato

Różne odcienie żółci i różów producenci perfum z reguły stosują do kompozycji przygotowywanych na bazie akordów cytrusowych. Królują w nich soczyste pomarańcze i mandarynki, lekko kwaskowe cytryny, odświeżające grejpfruty i ananasy. Są one świeże, dodają energii do działania i wywołują uśmiech na twarzy.

Takie pachnidła dedykowane są przede wszystkim na wiosnę i lato, kiedy ciężkie akordy zupełnie się nie sprawdzą. Perfumy powinny przypaść do gustu fankom sportu, które zawsze są aktywne, kochają wolność i swobodę.

Czerwienie i pomarańcze – tajemnicze zapachy inspirowane światem Orientu

Czerwienie i głębokie pomarańcze producenci perfum wykorzystują do wyrazistych kompozycji inspirowanych tajemnicą Orientu. Wiodącymi nutami zapachowymi takich mikstur są przyprawy korzenne, które nadają całości ciepłego i bardzo głębokiego wyrazu. W perfumach króluje m.in. kardamon, zielony i różowy pieprz oraz gałka muszkatołowa doprawiona słodszą wanilią i innymi wyrazistymi nutami.

Perfumy orientalne są cięższe od owocowych i kwiatowych, otaczają skórę charakterystycznym oparem, który kojarzy się z elegancją. Doskonale sprawdzą się one na chłodniejsze dni, można je stosować również na wieczór. Kobieta otulona taką mgiełką może stworzyć wizerunek tajemniczej i pewnej siebie famme fatale śmiało kroczącej przez świat i zdobywającej uznanie otoczenia.

Zielenie – naturalna moc ukojenia

Zielone zabarwienie perfum oznacza, że kompozycja przepełniona jest akordami liści i traw. Takie pachnidła relaksują i koją, dlatego doskonale sprawdzą się po stresującym dniu. Są one lekkie, świeże i wyjątkowo harmonijne. Emanujące z nich akordy sprzyjają skupieniu, dlatego idealnie sprawdzą się na ważną prezentację biznesową, wykład na konferencji czy egzamin.

Podczas doboru perfum warto wiedzieć, że poszczególne kolory jedynie sugerują grupę wykorzystanych nut zapachowych. Nie wszyscy producenci dostosowują się do obowiązujących zasad (nie są one przecież obligatoryjne), dlatego ocena po kolorze nie powinna być jedynym kryterium wyboru zapachu. Przed zakupem zawsze warto sprawdzić, jak poszczególne kompozycje się rozwijają na skórze, ocenić ich ogólny charakter i stopień trwałości.