Poznaj 9 dat, które zrewolucjonizowały świat męskich perfum 30 Wrz
Przydatne informacje
Poznaj 9 dat, które zrewolucjonizowały świat męskich perfum
5 komentarze

Prześledziliśmy historię męskich perfum. Obecnie panowie sięgają po piękne kompozycje niemal równie chętnie jak panie. Podkreślają nimi swoją osobowość, dodają sobie atrakcyjności i charyzmy, uzupełniają wizerunek człowieka sukcesu oraz kuszą płeć przeciwną. A jak to wglądało przed laty? Poznaj przełomowe daty!

Czym wyróżniają się perfumy męskie?

Kompozycje męskie różnią się od damskich nie tylko stylem flakonika, ale także akordami. Tutaj twórcy rzadko wykorzystują słodkie nutki kwiatowe czy wanilię. Najczęściej formuły są osnute wokół akordów drzewnych, drewna, skóry, piżma. Są to głębokie i zmysłowe zapachy kojarzące się ze zdecydowaniem, siłą, odwagą i męskością. Świeżości najczęściej dodają im nutki cytrusowe (pomarańcza, mandarynka, cytryna, bergamotka, neroli) oraz ziołowe (lawenda, bazylia, mięta, tymianek). Doprawiane są pikantniejszymi przyprawami. Często środkowe nuty wzbogacają również kwiaty, ale wybierane są olejki, które nie mają typowo słodkich i kobiecych akordów.

1709 – pierwsza męska woda kolońska

Kölnisch Wasser to pierwsza męska woda kolońska, którą opracowano w niemieckiej Kolonii. Jej twórcą był, pochodzący z Włoch, Giovanni Farina. Podstawą zapachu stała się bergamotka, lawenda, neroli i rozmaryn. Mieszanka trafiła do gustownej buteleczki i stała się rynkowym hitem, dając początek współczesnym wodom kolońskim (wody toaletowe dla mężczyzn zawierają od 2 do 5% stężenia olejków eterycznych). Jej rześkie, typowo cytrusowe akordy szybko skradły serca panów. Wodę kolońską z fabryki Fariny kupowały niemal wszystkie europejskie dwory – używał ich m.in. król pruski Fryderyk Wilhelm I Hohenzollern, król Francji Ludwik XV Burbon oraz ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski.

Obecnie rodzina Farina nadal prowadzi firmę wytwarzającą wody kolońskie (rodzinny biznes kontynuuje już ósme pokolenie) i produkuje swoją pierwszą recepturę w nieco zmodyfikowanej wersji.

1789 – debiut kultowego zapachu Caswell No. 6

Fabryka Caswell-Massey opracowała kultowy zapach męski Caswell No.6. Jego tajemnicą stało się połączenie nutek pomarańczy i bergamotki. Wśród jej późniejszych propozycji pojawiło się ponad 20 kompozycji męskich. John Adams i George Washington produkowane są do dzisiaj.

1882 – połączenie naturalnych składników z syntetycznymi

Na rynku zadebiutowały perfumy męskie Fougere Royale firmy Houbigant. Ich twórcą był Paul Parquet. Wyjątkowość zapachu uzyskał, dzięki połączeniu składników naturalnych z syntetycznymi (dotychczas wykorzystywano wyłącznie naturalne surowce). Klasyczne połączenie cytrusów, lawendy i geranium wzbogacił o kumarynę. W ten sposób świeża woda kolońska zyskała fantazyjny akord paproci. Całość twórca uzupełnił o piżmo, ambrę i mąkę tarniową. Perfumy Fougere Royale stały się pierwszym zapachem, który był inspiracją dla późniejszych perfum Y.S. Laurent, Davidoff, Guy Laroche. Ten typ zapachów określa się jako fougere.

1883 – debiut Guerlain

W 1883 roku Aime Guelain założył swój sklep z perfumami w Paryżu. Firma szybko się rozwinęła i stała się prawdziwą potęgą kosmetyczną, na zawsze zapisując się w historii perfumiarstwa. W XIX wieku u Guerlain zaopatrywały się najbardziej znane osobistości – m.in. Napoleon III.

1937 – debiut słynnego Old Spice

Kojarzysz markę Old Spice? Perfumy męskie z tej serii na wiele lat stały się rynkowym hitem. Są obecne na rynku do dnia dzisiejszego i zdobywają uznanie wśród kolejnych pokoleń użytkowników.

1955 roku – pierwsze perfumy męskie od Chanel

Coco Chanel zasłynęła z kultowej małej czarnej i damskich perfum Chanel No 5, które do dzisiaj uchodzą za najlepsze perfumy świata. Słynny dom mody wkroczył jednak także do świata męskich zapachów. Pierwsze perfumy męskie sygnowane logo Chanel to Chanel Pour Monsieur z 1955 roku. Łączą świeżość cytrusów z akordami drzewnymi, nutką lawendy, gorzkiej pomarańczy neroli oraz werbeny.

1994 – CK One – pierwsze perfumy typu unisex

Prawdziwym przełomem w historii męskich perfum stał się rok 1994. To wtedy Calvin Klein wypuścił na rynek zapach CK One. Perfumy typu unisex wzbudziły ogromną ciekawość i pożądanie, sprzedając się w milionach egzemplarzy na całym świecie.

1996 – debiut męskich perfum celebryckich

Obecnie swoją linię perfum ma wielu celebrytów – ogromnym zainteresowaniem cieszą się m.in. zapachy sygnowane przez znanych sportowców (np. David Beckham czy Cristiano Ronaldo), aktorów (Antonio Banderas) czy piosenkarzy (Justin Bieber). A jak to wszystko się zaczęło? Przełomem był rok 1996, kiedy to w sprzedaży pojawiły się perfumy męskie sygnowane przez gwiazdora amerykańskiego NBA – Michaela Jordana.

perfumy dla niego

1999 – najdroższe perfumy męskie świata

W 1999 roku zapach Christian’s No.1 Imperial Coronation trafił do Księgi Rekordów Guinnesa jako najdroższe męskie perfumy świata. Są to perfumy stworzone przez Clive’a Christiana. Brytyjski Dom Perfumeryjny posiada znak korony udostępniony mu przez Królową Wiktorię w 1872 oku. Zapachy tworzone przez Clive’a Christiana (wznowił on działalność słynnego Domu Perfumeryjnego w 1999 roku) powstają z absolutów lub najsilniej skoncentrowanych esencji i trafiają do luksusowych flakoników (np. kryształowych zwieńczonych pozłoconym korkiem ze srebra).

2015 – debiut Dior Sauvage

W 1999 roku zapach Christian’s No.1 Imperial Coronation trafił do Księgi Rekordów Guinnesa jako najdroższe męskie perfumy świata. Są to perfumy stworzone przez Clive’a Christiana. Brytyjski Dom Perfumeryjny posiada znak korony udostępniony mu przez Królową Wiktorię w 1872 oku. Zapachy tworzone przez Clive’a Christiana (wznowił on działalność słynnego Domu Perfumeryjnego w 1999 roku) powstają z absolutów lub najsilniej skoncentrowanych esencji i trafiają do luksusowych flakoników (np. kryształowych zwieńczonych pozłoconym korkiem ze srebra).

Perfumy – idealny prezent na Dzień Chłopaka

W Polsce Dzień Chłopaka obchodzony jest 30 września (w Anglii jest to 5 kwietnia, a Kanadzie 25 listopada). Święto to nie jest tak popularne jak Dzień Kobiet i do tego konkuruje z Dniem Mężczyzny (10 marca). Długo uznawano, że we wrześniu swoje święto obchodzą nastolatki, a dojrzali panowie powinni celebrować 10 marca. Obecnie to się zmienia i Dzień Chłopaka coraz częściej obchodzony jest nie tylko w szkołach, ale także dorośli mężczyźni otrzymują tego dnia podarunki od swoich drugich połówek.

Masz problem z wyborem prezentu dla swojego chłopaka, narzeczonego, męża czy kolegi? Polecamy perfumy. Piękny flakonik z ulubionym zapachem na pewno stanie się miłą niespodzianką. Pamiętaj jedynie, aby dobrać kompozycję, która obdarowanemu przypadnie do gustu. Możesz podejrzeć, jakich zapachów używa i wybrać podobne nuty lub dyskretnie podpytać, jaka kompozycja przypadłaby mu do gustu.

Na Dzień Chłopaka polecamy m.in:

  • Hugo Boss - Boss Bottled
  • Carolina Herrera 0 212 VIP Men
  • Mercedes - Merrcedes Benz
  • Paco Rabanne - Invictus
  • Giorgio Armani - Armani Code
  • Hugo Boss - Hugo Red
  • Daviddoff - Echo
  • Calvin Klein - Euphoria for Men
  • Adidas - Active Bodies

Produkty z artykułu

Komentarze (5)

    • Antek
    • 2021-10-0101:38:18
    ciekawe informacje
    • Malwina
    • 2021-10-0109:53:39
    Jestem ciekawa, kto kupuje takie najdroższe perfumy ze kryształowymi flakonami?? Przecież strach tego dotknąć :D
    • Ula
    • 2021-10-0409:27:45
    Ja skorzystałam z promocji na dzień chłopaka :) chłopak zadowolony, więc wszystko spoko :D
    • Jan
    • 2021-10-0612:18:00
    Ja tam już obchodzę dzień mężczyzny, ale taki mały upominek zawsze można dostać :D
    • Tomek
    • 2021-10-2014:04:21
    Fajne ciekawostki