Pomarańcza w perfumach

W przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się pomarańczę gorzką, która w botanice określana jest również pomarańczą sewilską lub zieloną. Wyjątkowe właściwości zapachowe ma zarówno skórka z owoców tego drzewka, jak i liście oraz kwiaty. Co ciekawe, każda część rośliny pozwala uzyskać olejki eteryczne o zupełnie różnych zapachach. Gorzką pomarańczę wykorzystuje wiele koncernów w swoich topowych liniach perfum. Dowiedz się, jak pachnie i dlaczego stała się takim hitem.

Krótka historia pomarańczy

Drzewko pomarańczowe pochodzi z Azji. Niegdyś rośliny te porastały tereny Chin oraz Indii. Do Europy pomarańcza trafiła za pośrednictwem Arabów. Za europejską kolebkę drzewa uchodzi południowa część Hiszpanii (z kwitnących pomarańczy słynie przede wszystkim Sewilla). W wersalskim ogrodzie rośnie gorzka pomarańcza, która została zasadzona w 1421 roku.

Najpopularniejsze są pomarańcze słodkie (citrus sinensis) określane również mianem chińskich. To ich owoce trafiają do sklepów i są surowcem na popularny sok. W przemyśle perfumeryjnym prawdziwą „żyłą złota” jest jednak pomarańcza gorzka (citrus aurantium). Często znana jest ona także pod terminem pomarańczy sewilskiej, zielonej lub kwaśnej. Owoce tego drzewka są mniejsze i mają gorzki smak (w botanice są zaliczane do jagód). Pachnący olejek można uzyskać z:

• liści
• skórki owocowej
• kwiatów

W przemyśle perfumeryjnym olejek ze skórki gorzkiej pomarańczy określany jest jako bigarade, z gałązek i liści jako petitgrain, a z kwiatów neuruli (uzyskiwany metodą destylacji) lub orange blossom (metoda ekstrakcji).

Bigarade – olejek z pomarańczowej skórki

Olejek ze skórki gorzkiej pomarańczy często używany jest w aromaterapii. Wykazuje on właściwości relaksujące, działa pobudzająco i poprawia humor. Doskonale sprawdzi się dla osób borykających się z nadmierną sennością, kąpiel z dodatkiem takiego olejku doda sił, zwalczy smutek i pobudzi do działania.

Olejek bigarade pozyskuje się metodą tłoczenia na zimno. W wielu perfumach staje się on podstawowym akordem nutki głowy (otwiera zapach). Jest intensywny, pobudzający, lekko cierpki. Można go znaleźć m.in. w słynnym zapachu Acqua di Parma Arancia di Capri z linii Blu Mediterraneo. Prawdziwą kwintesencją soczystych pomarańczy są perfumy Orange Sanguine marki Atelier Cologne. Świeżość skórki pomarańczowej można wyczuć również w perfumach Sienne d’Orange od The Different Company.

Petitgrain – olejek z liści i gałązek gorzkiej pomarańczy

Świeże, lekko cierpkie nutki olejku pomarańczowego pozyskiwanego ze skórki niewiele mają wspólnego z olejkiem petitgrain destylowanym z liści i gałązek. Jego wyróżnikiem jest aromat zielono-drzewny, świeży. Składnik ten najczęściej wykorzystywany jest w wodach kolońskich. Z petitgrain słynie przede wszystkim Francja oraz Paragwaj.

Wśród klasycznych wód kolońskich wykorzystujących moc olejku tłoczonego z liści i gałązek gorzkiej pomarańczy warto wspomnieć linię Collection Colognes Hermès (pomarańcza została tutaj uzupełniona miętą, liśćmi porzeczek, mandarynką oraz mchem dębowym). Zieloną pomarańczę ciekawie wykorzystano w wodach toaletowych Plaisirs Nature Yves Rocher. Intensywny aromat liści drzewa pomarańczowego połączono tutaj z kwiatem pomarańczy i doprawiono nutką łagodnej lawendy, dzięki czemu zapach okazał się delikatny i powinien przypaść do gustu wszystkich, którzy poszukują perfum o nutach relaksujących.

Neuruli i orange blossmon – moc kwiatów pomarańczy

Biały kwiat gorzkiej pomarańczy pozwala uzyskać delikatniejsze olejki zapachowe niż gorzka skórka czy orzeźwiające liście. W zależności od sposobu uzyskania (metoda destylacji lub ekstrakcji) olejek może przybrać słodką, upajającą woń lub aromat lekko gorzkawy, cytrusowo-kwiatowy.

Orange blossmon uzyskuje się poprzez ekstrakcję. Z kwiatów pomarańczy powstaje gęsty produkty (w przemyśle perfumeryjnym nazywany konkretem), który rozpuszcza się w alkoholu, aby przemienić go w tzw. absolut. Pomarańczowy absolut jest intensywny, słodkawy, uwodzący kwiatową mocą.

Akordy kwiatu pomarańczy są podstawą perfum Orangers en Fleur marki Houbigant (przełamane pikantniejszą nutą gałki muszkatołowej). W zapachu Fleurs d’Oranger Serge Lutensa białe kwiaty gorzkiej pomarańczy zmieszano z ostrym kminkiem.

Gorzka pomarańcza w znanych perfumach

Ekstrakty z olejku pozyskiwanego z gorzkiej pomarańczy można znaleźć w składzie wielu luksusowych perfum, które stały się już klasykami. Pomarańcza najczęściej pojawia się w nutkach głowy, rzadziej w akordach serca.

Polecamy kilka pięknych akordów z dodatkiem gorzkiej pomarańczy dostępnych w naszym sklepie:

• Armani Code Pour Femme
• Gucci II
• Idole – Armani
• Poison Girl – Dior
• Chrome – Azzaro
• Luna Rossa – Prada
• Funny! – Moschino