Czy perfumy zawsze pachną tak samo? 20 Wrz
Przydatne informacje
Czy perfumy zawsze pachną tak samo?
0 komentarze

Perfumy, tak samo jak ubiór czy make-up, stanowią cześć stylizacji. Nierzadko można usłyszeć sformułowanie „ubrać się w zapach”. Niemniej aromaty różnią się od siebie i nie zawsze pachną tak samo – zdarza się bowiem, że jednakowa kompozycja u dwóch osób odkrywa zupełnie inne niuanse. Czy zatem perfumy mogą pachnieć inaczej na skórze? Zdecydowanie tak! Jakie elementy będą miały na to wpływ?

Co sprawia, że perfumy mogą pachnieć na skórze inaczej?

To jaki charakter posiada dany aromat, nie jest zależne jedynie od formuły samych perfum. Ogromne znacznie ma też kilka innych czynników – stopień nawilżenia skóry, temperatura ciała oraz jego naturalny zapach.

Czasami wpływ mogą mieć inne kosmetyki. Z tego powodu należy pamiętać, że testując zapach, trzeba natryskiwać go na bardzo dokładnie oczyszczoną skórę. Przywraca to jej naturalne pH i usuwa resztki substancji mogących wpływać na aromat – resztki kremów, olejków czy balsamów. Nawet dieta i hormony mają równie istotny wpływ na to, jak zmieniają się nuty zapachowe używanych perfum.
Szczególne znaczenie ma także typ skóry. Od tego zależy czy perfumy będą długo się na niej utrzymywać, jak będzie się rozkładała woń i czy zmieni swój charakter. Dlatego wybierając dla siebie aromat, należy uwzględnić te czynniki.

Jak dobrać perfumy do typu skóry?

1. Skóra normalna

Najłatwiejsze zadanie mają osoby ze skórą normalną, czyli taką, która nie ma tendencji do nadmiernego wysuszania lub przetłuszczania. Do tego rodzaju najprościejdobrać perfumy, gdyż w znaczący sposób nie zmieniają one swojego charakteru. Warto jednak pamiętać o innych czynnikach, które mogą na to wpłynąć – diecie czy używanych kosmetykach.

2. Skóra tłusta

Osoby ze skórą tłustą pamiętać muszą, że w ich przypadku perfumy dłużej będą utrzymywać nutę głowy. W ich sytuacji bardziej adekwatne, a zarazem wyraziste okazać się mogą wszelkie nuty słodkie – do tego stopnia, że nie dla każdej osoby zapach będzie akceptowalny, z racji swojej intensywności. Najlepiej na skórze tłustej będą pachnieć wszelkie aromaty cytrusowe. Skóra tłusta sprawia, iż zapach jest znacznie mocniej eksponowany. Dłużej i silniej wyczuwalny aromat powoduje, że trzeba bardzo uważnie dobierać zapachy i nie przesadzać z ilością nakładanych na skórę perfum.

3. Skóra sucha

Panie ze skórą suchą często zauważają, że perfumy bardzo szybko się ulatniają. To prawda, w ich przypadku konieczne jest zastosowanie formuł zawierających cięższe i wytrawne nuty zapachowe. Na takiej skórze najlepiej rozwijają się i utrzymują wszelkie akcenty szyprowe i korzenne. Wybierając idealne perfumy, zwraca się uwagę także na kompozycje kwiatowe, ale z naciskiem na aromaty cięższe i bardziej intensywne. W przedłużeniu trwałości pomóc może także nawilżanie balsamem. Należy jednak pamiętać, aby stosować w tym wypadku produkt bezzapachowy, który nie zmieni charakteru samych perfum.

Panie z wyjątkowo delikatną skórą powinny zwracać uwagę na jeszcze jeden detal – zawartość alkoholu w perfumach. Zdrowia skóra normalna nie jest wrażliwa na używane w standardowych produktach dawki rozpuszczalnika. Sucha skóra jest jednak znacznie mniej odporna i najlepiej decydować się na kosmetyki z możliwie najniższą lub nawet zerową zawartością alkoholu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy