Co warto wiedzieć o perfumach orientalnych

Perfumy orientalne mają równie dużo zwolenniczek, co przeciwniczek. Zapachy te przywodzą na myśl kraje Bliskiego Wschodu. Są zmysłowe, ciężkie i intensywne. Wiele osób twierdzi, że nieco przytłaczają. Jednak w połączeniu z kwiatami tworzą intrygującą, ciepłą kompozycję, która doskonale sprawdzi się na wieczór. Co warto wiedzieć o perfumach orientalnych?

Zapachy Orientu

Orient to przede wszystkim kraje Bliskiego Wchodu. Zapachy orientalne to mieszanki korzenne, drzewno-żywiczne, ziołowe i odzwierzęce wytwarzane w Indiach, Maroku, Arabii Saudyjskiej oraz Egipcie.

Pojawiły się one już ponad 4 000 lat temu. Tradycyjne wonie były wytwarzane zupełnie inaczej niż współczesne perfumy. Początkowo powstały przez spalanie roślin i przypraw korzennych. Z czasem, zaczęto wytwarzać naturalne olejki eteryczne. Wystarczy powąchać tradycyjne perfumy orientalne wytwarzane na Bliskim Wschodzie, aby przekonać się, że niewiele mają one wspólnego z modnymi perfumami orientalno-kwiatowymi oferowanymi przez znane europejskie i amerykańskie koncerny. Klasyczne perfumy orientalne są bardzo trwałe, ponieważ mają postać czystych olejków eterycznych. Przypominają one zapachy wschodnich bazarów – nuty przypraw mieszają się tutaj z balsami, aromatami żywicznymi i kadzidłami.

W przemyśle perfumeryjnym olejki charakterystyczne dla krajów Orientu rozpuszcza się w alkoholach, dlatego są one nieco mniej trwałe niż te wytwarzane w oparciu o tradycyjne receptury.

Czym pachnie Orient?

Zapachy orientalne są ciepłe i bardzo zmysłowe. Ich moc tkwi w ponadczasowości – znane od tysięcy lat nadal uchodzą za ekskluzywne. W kompozycjach orientalnych prym wiedzie kadzidło, wanilia, drewno sandałowe oraz pieprz. Całość jest doprawiona słodko-gorzkim cynamonem, nutami korzennymi oraz zapachem bobu Tonka. W wielu perfumach orientalnych pojawia się także:

• kardamon
• szafran
• kurkuma
• gałka muszkatołowa
• goździki

Całość jest bardzo intensywna, dlatego takie zapachy dobrze sprawdzają się przede wszystkim na wieczór. Typowe perfumy orientalne (nie złagodzone aromatem kwiatów) nie sprawdzą się do pracy czy na letni spacer, ponieważ są za mocne. W letnie dni mogą być odbierane jako nieco drażniące. Nuty korzenne połączone ze słodką wanilią i balsamicznymi aromatami kadzidła są za to bardzo seksowne, idealnie sprawdzą się na wieczorną kolację w wykwintnej restauracji, randkę lub imprezę. Wystarczy kilka kropel takich perfum, aby ich właścicielka nigdy „nie zginęła w tłumie” innych zapachów.

Kultowe zapachy Orientu

Zapachy orientalne są prawdziwym hitem wśród największych kreatorów perfum. Stanowią one wiodące aromaty w wielu kultowych pachnidłach. Klasykę w doskonałym wydaniu stanowią Shalimar Guerlain. Kuszą, uwodzą, przyciągają spojrzenia – tak można w kilku słowach określić te perfumy. Prym wiedzie tutaj kadzidło, skóra, piżmo, wanilia i drewno sandałowe. Całość została otulona delikatną wonią jaśminu oraz paczulą.

Kolejnym zapachem, o którym nie sposób nie wspomnieć w odniesieniu do perfum orientalnych jest Obsession Calvina Kleina. Pachną one bardzo intensywnie – już od pierwszego wdechu uderza mocny aromat ambry otulonej kadzidłem. Pachnidło otoczone zostało także przyprawami korzennymi. Całość nie jest zbyt drażniąca, dzięki domieszce słodkiej wanilii oraz kwiatów pomarańczy.

Kwintesencją zapachów orientalnych jest także Opium Y.S. Laurent – kontrowersyjne, żywiczne, bardzo trwałe. We flakonie króluje mirra, ambra i wanilia otulone jaśminem, świeżą mandarynką oraz mocnymi goździkami.