Piżmo w perfumach 04 Lut
Przydatne informacje
Piżmo w perfumach
0 comments

Należy do grupy najbardziej seksownych i nietuzinkowych zapachów. Jest intensywne, tajemnicze i wodzi zmysły na pokuszenie. Tego akordu nie sposób pomylić z niczym innym. Z sięgania po piżmo słynęła Maria Antonina – żona króla Francji Ludwika XVI. Legenda głosi, że jeszcze długo po śmierci królowej jej komnata była wypełniona zniewalającą ciepłem wonią piżmową. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest piżmo i jak powstaje, poznaj jego składniki oraz zestawienie najlepszych pachnideł zawierających tę orientalną nutkę zapachową.

Czym jest piżmo?

Naturalne piżmo jest wydzieliną z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca syberyjskiego (Moschus moschiferus), czyli niewielkiego gatunku jelenia. Wyróżnia się ona charakterystycznym aromatem, który nadaje wyjątkowej woni perfumom oraz odgrywa funkcję utrwalacza zapachu. Naturalne piżmo budzi jednak duże kontrowersje, dlatego obecnie pozyskuje się wonne związki syntetyczne, które do złudzenia przypominają wydzielinę piżmowca.

Jak pozyskiwane jest piżmo?

Naturalne piżmo to krucha masa, która wydziela silną woń przypominającą amoniak. Suszy się ją i rozpuszcza w alkoholu – w ten sposób roztwór nabiera oryginalnego zapachu piżma. Warto jednak podkreślić, że zapach dojrzewa wiele miesięcy, dlatego należy do bardzo ekskluzywnych. Piżmo doskonale utrwala kompozycje, dlatego przez lata było stosowane w perfumiarstwie.

W celu pozyskania piżma nie trzeba zabijać zwierząt. Gruczoły mogą zostać wycięte od piżmowca operacyjnie. Jednak m.in. w Chinach działają specjalne farmy, gdzie piżmowce syberyjskie hodowane są ma skóry, mięso i właśnie piżmo.

Substancje przypominające zapach piżma można pozyskać także od piżmaka (szczura piżmowego), kaczki piżmowej oraz woła piżmowego (piżmowoła). Są one jednak stosowane bardzo rzadko i w perfumiarstwie stanowiły raczej ciekawostkę, a nie podstawowy produkt handlowy.

Na piżmo składa się wiele aromatów. Są to m.in.:
- muskon,
- muskol,
- egzalton,
- muskopirydyna,
- pochodne androstatu.

Piżmo syntetyczne

Naturalne piżmo jest bardzo drogie, a ekolodzy już od lat biją na alarm przeciwko pozyskiwaniu wydzieliny od zwierząt. Z tego powodu opracowano produkty zastępcze, które mają imitować tą zniewalającą woń. Piżmo syntetyczne jest mniej intensywne, ale i tak nadaje perfumom charakterystycznego, bardzo ciepłego zapachu i głębi. Producenci pachnideł stosują m.in. makrocykliczny lakton, egzaltolid z korzenia arcydzięgla. Synteza organiczna pozwala pozyskać trwały związek w sposób przyjazny środowisku.

Niektóre firmy stosują również tzw. piżma nitrowe. Są to związki chemiczne powstałe wskutek nitrowania t-butylotoluenu i t-butyloksylenu.

piżmo w perfumach

W czym tkwi tajemnica perfum piżmowych?

Perfumy piżmowe od lat uchodzą za prawdziwy afrodyzjak. Ten składnik dodany do kompozycji sprawia, że zapach staje się bardzo wyrazisty i intensywny. Takie pachnidło na pewno zostanie zauważone. Zapach piżma w perfumach jest ciężki i bardzo zmysłowy. Lekko zwierzęce akordy mieszają się tutaj ze słodyczą i nutami pudrowymi. Rozcieńczone piżmo pachnie świeżością (czysta wydzielina wydziela woń amoniaku, która nie jest zbyt przyjemna). Ten zapach jest jednocześnie dziki i zwierzęcy oraz romantyczny i kuszący.

Takie połączenie doskonale sprawdza się przede wszystkim w pachnidłach dedykowanych na wieczór oraz perfumach na jesień i zimę. Rzadko jest dodawane do delikatnych świeżaków owocowych czy dziewczęcych kompozycji opartych na białych kwiatach.

Kompozycje z piżmem to idealna opcja dla pewnych siebie kobiet, które chcą podkreślić swój czar. Te zmysłowe perfumy przyciągają uwagę, intrygują i sprawiają, że nikt nie jest w stanie przejść wobec ich właścicielki obojętnie.

Z czym najlepiej łączy się piżmo?

Piżmo jest wyjątkowo uniwersalne, ponieważ świetnie łączy się z wieloma innymi zapachami. Dodawane jest do kompozycji orientalnych, balsamicznych, kwiatowych oraz cytrusowych. Można je scalić niemal z każdą nutką.

W zmysłowych perfumach wieczorowych najczęściej towarzyszą mu nutki orientalne – przede wszystkim cynamon, gałka muszkatołowe oraz inne zapachy korzenne. Inną opcją jest zestawienie piżma z kompozycjami balsamicznymi. Piękny efekt można uzyskać wykorzystując m.in. drzewo cedrowe, drzewo sandałowe czy bursztyn.

Na dzień lepsze będą perfumy, w których piżmo zostało wykorzystane jako utrwalacz dla świeżych pachnideł cytrusowych. Piżmo pięknie komponuje się z mandarynką, limonką, pomarańczą oraz lekko gorzkawym grejpfrutem. Wolisz bardziej kobiece perfumy? Sięgnij po te na bazie piżma i kwiatów. Wśród składników szukaj irysów, konwalii, róż, frezji lub fiołków.

Poznaj najlepsze perfumy piżmowe

Piżmo można znaleźć w składach wielu ekskluzywnych perfum. Możesz wypróbować m.in.:

- Candy – Prada,
- Flower – Kenzo,
- Obsession – Calvin Klein,
- Rose The One – Dolce&Gabbana,
- Dylan Blue Pour Femme – Versace,
- VIP Rose – Carolina Herrera (kompozycja zawiera białe piżmo),
- Narciso Rodriguez For Her
- J’ADORE – Christian Dior,
- Reveal – Calvin Klein,
- Coco Mademoiselle – Chanel (zawiera białe piżmo).

Wszystkie polecane kompozycje z piżmem znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy