Perfumy szyprowe – piękno Cypru zamknięte we flakonie 22 Paź
Przydatne informacje
Perfumy szyprowe – piękno Cypru zamknięte we flakonie
0 comments

Zachwycają połączeniem zapachów lasu tuż po deszczu – przepełnionego żywicą i akordami naturalnego, mokrego drewna – z bardziej energetyczną mieszanką cytrusów i paczuli. Perfumy szyprowe wyróżniają się na tle innych pachnideł. Otulą cię ciepłą, kojącą mgiełką i pozwolą poczuć się przytulnie nawet w najbardziej mżyste, jesienne dni! Poznaj rodzinę chypre i przekonaj się, że damskie i męskie zapachy z tej serii poprawią Ci humor nawet wtedy, gdy dopadnie Cię drobna chandra!

Krótka historia perfum szyprowych

Słowo „chypre” z francuskiego oznacza Cypr. Starożytni Grecy wierzyli, że to właśnie w pobliżu tej zachwycającej krajobrazami wyspy, z morskiej piany wyłoniła się sama bogini miłości – Afrodyta. Historia perfum szyprowych sięga 1917 roku. To wtedy znany perfumiarz François Coty stworzył kompozycję zapachową zainspirowaną pejzażami i aromatami Cypru. Połączył ciepło żywicy z orzeźwiającymi akordami soczystych cytrusów oraz odrobiną piżma. Całość mikstury zyskała zupełnie nowy i fascynujący charakter, przepełniony nutami mchu, drewna i lasów porastających Cypr (z wyróżniającą się wyjątkową świeżością bergamotką).

Klasyczne zapachy szyprowe

Akordy rodem z Cypru na stałe weszły do klasyki i stały się znakiem rozpoznawczym perfum szyprowych.  W pachnidłach z rodziny chypre można wyczuć mech dębowy, ziemisto-słodki olejek pozyskiwany z paczuli, odrobinę ostrego kadzidła, absolut róż i jaśminów. Całość zatopiona jest w cytrusach. Te charakterystyczne połączenia szybko zdobyły ogromną popularność. Postawił na nie m.in. dom mody Chanel. Premierowa kompozycja Miss Dior to czyste perfumy szyprowe, które mogą stanowić zapach pokazowy tej rodziny. Podobne akordy pojawiły się w początkowej wersji Chanel No. 19, w niezapomnianych perfumach Paloma Picasso czy Aromatics Elixir.

Perfumy szyprowe dziś

Współczesne perfumy szyprowe nieco różnią się od kompozycji, którą niegdyś stworzył François Coty. Zapach mchu dębowego uzyskiwano z mąkli tarniowej (evernia prunastri). Z czasem okazało się, że ten naturalny składnik nie tylko kusi zmysły obłędnym aromatem, ale także skutecznie… uczula (jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych). Unia Europejska wycofała możliwość zastosowania mąkli tarniowej w perfumach. Pachnidła uwielbiane przez miliony ludzi na całym świecie musiały przejść reformulację. Naturalny mech dębowy i aldehydy przeszły na półkę z nieco zapomnianymi klasykami. Współczesne perfumy szyprowe są bardziej aksamitne, a wiodącym akordem staje się w nich paczula oraz bergamotka.

Dużą popularnością zaczęły cieszyć się także odświeżone kompozycje szyprowo-kwiatowe, szyprowo-owocowe, szyprowo-zielone oraz szyprowo-skórzane. Wiele pań sięga po odświeżoną wersję Miss Dior, Jimmy Choo  oraz nieco tańsze Kylie Minogue Darling. Miłośniczkom połączenia mchu dębowego z białym jaśminem i miodowym wiciokrzewem mogą przypaść do gustu perfumy Ysatis Givenchy. Wolisz bardziej nowoczesne odsłony inspirowane klasykami? Wybierz Cartier La Panthere Legere, które łączą akordy zwierzęce z nutami suszonych owoców.

Komentarze (0)

Brak komentarzy