Dlaczego kojarzymy zapachy ze wspomnieniami? 04 Cze
Przydatne informacje
Dlaczego kojarzymy zapachy ze wspomnieniami?
0 comments

Dlaczego kojarzymy zapachy ze wspomnieniami?

Czym są wspomnienia? To informacje z przeszłości, które zostały zapamiętane przez nasz umysł. Ten przerabia kolejne bodźce i łączy je w historie, które mogą kojarzyć nam się lepiej lub gorzej. Wspomnienia bazują często na skojarzeniach faktów czy bodźców zewnętrznych. Dlaczego zapachy to jedne z nich? Zapachy towarzyszą nam praktycznie przez całe życie, już od momentu urodzenia. Są nieodłączną częścią przeżyć i chwil, np. zapach ulubionego ciasta mamy, perfumy, które uwielbiała babcia, czy woda kolońska dziadka. Czy jednak zapach może być dla nas bodźcem do przywołania wspomnień?

Po zapachu do chwil z przeszłości

Znasz to uczucie, gdy zapach perfum lub kwiatów przywodzi Ci na myśl fantastyczne chwile z przeszłości? Wystarczy, że poczujesz delikatną woń i już bujasz w obłokach, myśląc o beztroskich czasach dzieciństwa lub studenckiej młodości. Tak właśnie działa ludzki mózg. Zapamiętuje on zapach jako część wspomnienia. Wystarczy, że bliska Ci osoba pachniała danymi perfumami, albo w pomieszczeniu unosiły się nuty zapachowe kwiatów lub innych czynników. Automatycznie łączysz obydwa fakty (sytuację i zapach), a wszystkie te informacje zostają zgromadzone w pamięci naszego mózgu.

Na czym polega to zjawisko?

Po latach wystarczy delikatny zapach, by wspomnienia wróciły. Twój mózg rozpozna woń, zacznie poszukiwać go w swojej bazie danych i przybliży to, co działo się w przeszłości. To dlatego tak ważne jest odpowiednie dobieranie perfum i umiejętne korzystanie z możliwości wymienionego wyżej zmysłu. Właśnie dzięki zapachom możemy wracać do wspomnień np. wąchając kwiaty czy perfumy. Co ciekawe, zapachy są większym bodźcem do przywrócenia wspomnień niż słuch czy wzrok. Te zmysły nie mają bowiem bezpośredniego połączenia z częścią mózgu, odpowiedzialną za przechowywanie obrazów z przeszłości. Z tego względu to właśnie woń wywołuje u nas silniejsze wspomnienia niż inne zmysły. Warto o tym pamiętać dobierając zapach na różnego rodzaju spotkania – od tych biznesowych, przez prywatne (rodzinne lub randki).

Postaw na trwałe perfumy

Ze względu na trwałe łączenie zapachów perfum ze wspomnieniami, warto postawić na zapachy, które będą nam towarzyszyć przez długi czas. Jeżeli wiesz, że bliska Ci osoba ma dobre skojarzenia z kwiatową nutą, to wybierz właśnie takie na spotkanie z nią – na pewno będzie to dla niej miłe! Baw się zapachami tak, aby przywracać nimi kolejne wspomnienia. Staraj się dobierać perfumy do okazji i towarzystwa. Dzięki temu spotkanie z Tobą będzie się każdemu kojarzyć dobrze, a i Ty będziesz zadowolony z całokształtu! Poniżej przedstawiamy kilka najtrwalszych, zdaniem naszych Klientów, zapachów! 

1. 168. AMBRA 

168-ambra.jpg

2. 060. AMBRA 

060-ambra_1.jpg

3. 414. AMBRA 

414-ambra.jpg

Komentarze (0)

Brak komentarzy