Co oznaczają EdP, EdT, EdC? 20 Maj
Przydatne informacje
Co oznaczają EdP, EdT, EdC?
0 komentarze

Co oznaczają EdP, EdT, EdC?

Na opakowaniach perfum, obok nazwy i marki, można dostrzec oznaczenia EDC, EDT i EDP. Co oznaczają te tajemnicze skróty? I czy powinny wpływać na nasze decyzje zakupowe?

Zaperfumowanie perfum - jak sprawdzić?

Powszechnie, wszystkie pachnidła określane są mianem perfum. Jest to jednak typowo polski zwyczaj stosowany przez konsumentów. Przemysł perfumeryjny wykorzystuje pięciostopniowy podział. Tajemniczo brzmiące oznaczenia EDC, EDT i EDP są kodami pochodzącymi z tego podziału. Określają one stężenie olejków eterycznych (perfumeryjnych) w konkretnym produkcie – im więcej olejków zapachowych, tym preparat jest trwalszy.

Rodzaje perfum

Poznaj klasyfikację perfum, by dobrać dla siebie odpowiedni zapach i jego intensywność.

Perfumy

Czyste perfumy (esencja perfum) to mieszanka, która zawiera od 20 do 43% olejków zapachowych. Taki preparat jest bardzo wydajny. Wystarczy kropla, aby zapach utrzymał się na skórze przez cały dzień. W sprzedaży dostępny jest w niewielkich buteleczkach (najczęściej po 5 ml, największe opakowania mają 30 ml). Esencja perfum jest bardzo droga (do kilku tysięcy dolarów za mały flakonik), dlatego w polskich drogeriach czyste perfumy są praktycznie niedostępne. Zastępują je wody perfumowane, toaletowe i kolońskie.

EDP, czyli woda perfumowana

Skrótem EDP, umieszczonym na flakonikach, określa się wody perfumowane. Kod ten jest skrótem od francuskiego określenia „Eau de Parfum”.

Są to mieszanki, które zawierają stężenie od około 10 do 19% olejków eterycznych w 90% alkoholu. Mikstury te nie są tak wydajne, jak czyste perfumy, ale ich trwałość jest wysoka. Pozwalają cieszyć się aromatem nawet przez cały dzień. Takie pachnidła wybierane są przez wiele kobiet i mężczyzn, ponieważ w stosunkowo rozsądnej cenie można nabyć kosmetyk, który długo utrzymuje się na skórze.

Poziom składników zapachowych produktów dostępnych w naszym sklepie online utrzymujemy na poziomie 18%, co klasyfikuje je właśnie jako wody perfumowane. Zobacz naszą ofertę >>

Wody perfumowane - AMBRA

EDT, czyli wody toaletowe

Skrótem EDT określane są wody toaletowe (od francuskiego „eau de toilette”). Wody toaletowe zawierają od około 4 do 10% olejków zapachowych, mają świeże, lekko orzeźwiające zapachy. Utrzymują się one krócej na skórze niż wody perfumowane, dlatego sprawdzają się na wieczór (wtedy nie potrzebujemy preparatu, którego zapach utrzyma się przez kilkanaście godzin).

Wody toaletowe są tańsze od wód perfumowanych, dlatego stanowią podstawę w ofertach drogerii i sklepów internetowych.

EDC, czyli wody kolońskie

Skrót EDC pochodzi od francuskiego „eau de cologne” i oznacza wody kolońskie. Stężenie olejków zapachowych w tego typu preparatach waha się w granicach od 3 do 5%, dlatego pachnidło nie utrzymuje się zbyt długo na skórze.

W Polsce termin woda kolońska najczęściej odnoszony jest do preparatów dedykowanych panom, ale EDC dostępne są także w linii „perfum” damskich.

Ciekawostką jest, że amerykański przemysł perfumeryjny mianem „cologne” określa wszystkie pachnidła męskie – bez względu na to, czy stężenie olejków wskazuje wodę toaletową, perfumowaną czy kolońską.

EDS, czyli wody odświeżające

Na samym dole perfumeryjnej drabinki znajdują się wody odświeżające oznaczone skrótem EDS („Eau de Solide”). Są to najbardziej rozcieńczone mikstury, w których stężenie olejków zapachowych wynosi zaledwie 1-2%. Wody odświeżające są nietrwałe – pod tym terminem kryją się często męskie płyny po goleniu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy