Składniki pochodzenia zwierzęcego w perfumach

Piękne, eleganckie perfumy często są kompozycją kilkunastu różnych aromatów. W przemyśle perfumeryjnym stosuje się coraz więcej syntetyków. Najdroższe nadal pozostają jednak pachnidła zawierające naturalne mieszanki. Olejki eteryczne pochodzenia roślinnego nie wzbudzają kontrowersji. Ale już zapachy odzwierzęce w eleganckich perfumach, w oczach niejednej miłośniczki perfum, mogą wywołać zdziwienie. A to właśnie one najczęściej odpowiadają za intensywną woń bazy. Zastanawiałaś się czasami, czym jest piżmo lub ambra? A może w składzie Twoich ulubionych perfum pojawił się cywet i zupełnie nie wiesz skąd ten zapach się wywodzi?

Piżmo - trwała substancja zapachowa o zaskakującym pochodzeniu

Piżmo jest najtrwalszą naturalną substancją zapachową. Nic więc dziwnego w tym, że składnik ten pojawia się w nutkach bazy wielu najbardziej znanych perfum świata. Można go znaleźć między innymi w:

·         CK One (Calvin Klein)

·         Light Blue (Dolce & Gabbana)

·         Eternity Summmer (Calvin Klein)

·         Acqua Di Gio Pour Homme ( Giorgio Armani)

·         Davidoff Cool

·         Chanel Chance

·         Man Eau Franiche (Versace)

·         Chanel No. 5

Czym tak naprawdę jest piżmo? Składnik ten pochodzi z wydzieliny gruczołów odbytniczych piżmowca, czyli jelenia piżmowego żyjącego w górzystej Azji. Piżmo może zostać pozyskane także od piżmaka (szczur piżmowy), kaczki piżmowej, woła piżmowego lub… skunksa. Najbardziej intensywny zapach ma piżmo czarne, które jest pozyskiwane od osobników żeńskich.

Początkowo uzyskanie gruczołów wymagało zabijania zwierząt. Obecnie można usunąć je operacyjnie. Ciekawostką jest, że w Chinach istnieją farmy hodujące piżmowce nie tylko na skóry i mięso, ale także w celu sprzedaży piżma na perfumy.

Przemysł perfumeryjny stosuje również piżmo wytwarzane chemicznie (jest to tzw. białe piżmo – składnik ten zawarty jest m.in. w słynnych Coco Mademoiselle od Chanel).

Piżmo to krucha masa, która ma intensywny zapach amoniaku. Dopiero po rozpuszczeniu w alkoholu uzyskuje ono aromat balsamiczny, lekko zwierzęcy, który znamy z wielu ekskluzywnych perfum. Piżmo doskonale sprawdza się jako substancja utrwalająca inne aromaty (dlatego najczęściej stanowi podstawę kompozycji bazowej).

Ambra – ekskluzywna woń prosto od… wieloryba

Ambra przypomina aromat żywicy i intensywnych kadzidełek. Składnik ten stanowi nutkę bazową wielu eleganckich perfum. Można go znaleźć między innymi w składzie:

·         Euphoria Calvina Kleina

·         CK One Calvina Kleina

·         Light Blue Dolce & Gabbana

·         Eternity Summer Calvina Kleina

·         Bright Crystal Versace

·         Chanel No. 5

Skąd pochodzi ambra? Substancja jest wynikiem… niestrawności kaszalotów (kaszalot to jedna z odmian wieloryba). Wydzielina z układu pokarmowego kaszalota wyławiana jest z powierzchni wody. Przybiera ona kształt brył o rozmiarze ludzkiej pięści (bryły mogą ważyć do około 20 kg). Ta woskowata substancja ma odcień szary, lekko żółty lub brązowy. W 100 stopniach C całkowicie się rozpuszcza (nabiera postaci płynnej).

Składnik ten wzmacnia zapach i może stanowić funkcję emulgatora. Właśnie te właściwości ambry wykorzystują producenci ekskluzywnych perfum.  Wydzielina wymaga długotrwałej obróbki. Koncerny perfumeryjne dzielą bryły na kawałki, rozcieńczają je w alkoholu etylowym i umieszczają na kilka lub kilkanaście miesięcy w specjalnych maszynach. Buteleczki z zawiesiną są cały czas wstrząsane. Następnie roztwór poddawany jest oczyszczaniu oraz chemicznemu stężaniu.

Cywet – pudrowa woń z farm hodowlanych

Cywet jest jednym ze składników perfum pudrowych oraz słodkich. Można go znaleźć między innymi w składzie:

·         Coco Eau Chanel

·         Obsession Calvina Kleina

·         La Nuit Paco Rabanne

·         Primitif Max Factor

·         Ysatis Givenchy

·         Intimate Revlon

·         Chanel No. 5

·         Burberrys Burberry

Intensywny, pudrowy cywet to ekstrakt pochodzący z gruczołów okołoodbytniczych ssaków z rodziny wiwerowatych zamieszkujących Gwineę, Senegal, Indie oraz Abisynię. Zapach ten ma wielotysięczną historię – plotki głoszą, że chętnie sięgała po niego Kleopatra. Cywet ma konsystencję wosku i żółty odcień. Wydzielają go zarówno samce, jak i samice. Zanim sięgniemy po perfumy z tym składnikiem, warto uświadomić sobie, że cywet pozyskiwany jest na specjalnych farmach, gdzie zwierzęta żyją w ciasnych klatkach.

Co ciekawe, cywet w naturalnych warunkach ma nieprzyjemny zapach. Dopiero w mieszance z piżmem daje on ciężki, pudrowo-kwiatowy aromat znany chociażby z kultowych Chanel No. 5.

Kastoreum – nuta zapachowa od bobra

Kastoreum często trafia do perfum męskich, ponieważ ma bardzo intensywną woń. Składnik ten przedłuża trwałość pachnidła, delikatnie ociepla wydzielany przez nie aromat. Można go znaleźć między innymi w składzie:

·         Occur! Avon

·         Safina Rasasi

·         Intimate Revlon

·         Opium Yves Sainl Laurent

Kastoreum jest wydzieliną z gruczołów napletkowych bobrów. Zwierzęta za pomocą tej substancji znaczą terytorium oraz natłuszczają futro. Wydzielinę zbiera się do specjalnych woreczków i suszy na czerwonobrązowy proszek. Doskonale sprawdza się ona do utrwalania zapachów.