Wiele osób zastanawia się, jak długo są ważne perfumy. Zakup kilku różnych kompozycji zapachowych sprawia, że flakoniki często przez długi czas stoją na półce z kosmetykami. Czy w takim razie mogą się przeterminować? Obalamy mit o dacie ważności perfum – sprawdź, dlaczego nie jest ważne, jak dawno pachnidło zostało wyprodukowane.

Czy na etykiecie znajduje się data ważności?

Na perfumach nie ma daty produkcji oraz dat ważności tak, jak na kremach, balsamach czy innych kosmetykach. Esencję można bowiem bardzo długo przechowywać, a ona wcale nie straci swojej wartości.

Producenci podają jednak ilość miesięcy, w których specyfik zachowa swoją świeżość po otworzeniu flakonika. Taka informacja jest oznaczana literką „M” (np. M12 oznacza 12 miesięcy). Dat tych nie warto jednak traktować na zasadzie wyroczni, ponieważ kompozycja o wiele dłużej zachowa swoją wartość, gdy będzie odpowiednio przechowywana.

Uwaga na wysoką temperaturę

Naturalnym wrogiem perfum są wysokie temperatury. Dlatego swoje flakony z ulubionymi zapachami należy przechowywać w temperaturze do około 18 stopni C.  Pod wpływem wyższej temperatury nuty zapachowe mogą odparować, co całkowicie zmieni aromat akordu.

Flakony najlepiej ustawić w szafce – z dala od okna, grzejników i innych źródeł ciepła. Producenci nie zalecają również ustawianie perfum w łazience, gdzie panuje wilgoć i często wyższa temperatura niż w innych domowych pomieszczeniach.

Światło szkodzi

Perfumom szczególnie szkodzą promienie słoneczne. Ich przechowywanie na parapecie czy nocnej szafce ustawionej tuż przy oknie może doprowadzić do szybkiego rozłożenia się cząsteczek zastosowanych do produkcji zapachu i zepsucia się pachnidła.

Najlepiej flakoniki chować do tekturowych opakowań, w których zostały zakupione i ustawiać w zamkniętych półkach.

Uwaga na powietrze

Podczas aplikacji ulubionych perfum wtłaczamy do flakonika tlen. Im mniej esencji, tym więcej tlenu przedostaje się do buteleczki. Warto jednak wiedzieć, że tlen niszczy zapach bardzo powoli (nie w kilka miesięcy, ale raczej lat). Dzięki temu nawet otworzone perfumy można bardzo długo przechowywać.

Właściwie przechowywane perfumy na pewno swój unikalny charakter zachowają dłużej niż 6 czy 12 miesięcy po otworzeniu (nawet, gdy producent poda taką datę na pudełku).