Jakich perfum używać do pracy? 22 Mar
Nowości
Jakich perfum używać do pracy?
0 komentarze

W wielu firmach przyjęto sztywny dress code. Panów obowiązują zwykle garnitury, panie mają zakładać ciemne kostiumy, zakryte buty, cieliste rajstopy. A co z perfumami? Czy tutaj panuje dowolność? A może w zapachach również obowiązuje swoisty savoir-vivre? Otóż, firmy nie przewidują w swoich kodeksach zapisów dotyczących perfum, których mogą używać pracownicy. Nie znaczy to jednak, że panuje zupełna dowolność. Przed wyjściem do pracy powinniśmy starannie dobrać otaczającą nas mgiełkę aromatu.

Idealne perfumy do pracy, czyli jakie?

Perfumy zwykle dzielone są na zapachy, które są dedykowane na dzień oraz na wieczór. Na dzień polecane są zapachy lekkie, transparentne. Niektórzy producenci takie perfumy określają terminem „casual”. Ich cechą charakterystyczną są delikatne nuty, które utrzymują się blisko ciała, nie roztaczają po całym pokoju. Na wieczór polecane są bardziej zdecydowane, zmysłowe kompozycje.

perfumy do pracy.jpgZasadę tę warto wziąć pod uwagę wybierając perfumy do pracy. Powinny one mieć delikatny, w miarę neutralny zapach, który nie będzie przytłaczać otoczenia. Perfumy możemy traktować na zasadzie „drugiego ubrania”. Wszak już Marylin Monroe twierdziła, że zakłada na siebie 3 krople Chanel No 5 (swoją drogą słynne Chanel Nr 5 zupełnie nie sprawdzą się do pracy, ponieważ są bardzo ciężkie – dominują tutaj nuty piżma i drzewa sandałowego połączone z bardzo wyrazistymi aldehydami).

Większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do pracy nie powinniśmy zakładać spódniczki mini i obcisłej bluzki z cekinami czy sportowego dresu. Na podobnej zasadzie powinniśmy wybierać perfumy – bardzo zmysłowe, przyciągające uwagę zapachy lepiej zarezerwować na wieczór.

Dobierz perfumy stosownie do pory roku

Podczas wybierania idealnych perfum do pracy, warto wziąć pod uwagę porę roku. W lecie najlepiej sięgać po lekkie, zwiewne nuty zapachowe (kompozycje kwiatowe, orzeźwiające perfumy owocowe, lekkie połączenia kwiatowo-pudrowe). W upały sprawdzą się nie tylko cytrusy czy kompozycje „wodne”, ale także perfumy ozonowe. Grupę tę często, w branży kosmetycznej, określa się mianem „świeżaków”. Można użyć ich nawet w lekkim nadmiarze, ponieważ składają się z lekkich cząsteczek, które nie będą epatować otoczenia swoim zapachem.

Zimą możemy sięgnąć po cięższe wonie, ponieważ orzeźwiające nuty zapachowe bardzo szybko wyparują. Dobrze sprawdzą się połączenia kwiatowo-orientalne lub przyprawo-korzenne. Przy niskich temperaturach, taki aromat nie będzie unosił się i zbytnio emanował ze skóry wprawiając otoczenie w lekkie zażenowanie (kto z nas nie czuł bardzo mocnego aromatu w firmowym korytarzu po przejściu koleżanki lub kolegi używających bardzo wyrazistych perfum?).

Dopasuj zapach do miejsca, w którym pracujesz

Podczas wybierania idealnych perfum do prac, warto wziąć pod uwagę miejsce, w którym pracujemy. Osoby, które przebywają w działach obsługi klienta (sekretariaty, recepcje, BOK itp.) powinny szczególnie uważać ze zbyt mocnymi nutami zapachowymi. Paczula, drzewo sandałowe, piżmo czy ciężkie nuty oparte o zapachy orientalne zupełnie się tutaj nie sprawdzą. Lepiej także zrezygnować z mikstur opartych o duże ilości aldehydów. To sztuczne substancje zapachowe mają bowiem bardzo przytłaczający aromat.

Do doboru perfum z dużym umiarem powinny podchodzić także osoby pracujące w niewielkich biurach (zwłaszcza, gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka biurek). Mieszanka intensywnych perfum nie należy do przyjemnych aromatów
(nawet, gdy są to najlepsze, markowe kosmetyki znanych producentów).

Warto także wziąć pod uwagę, że nawet doskonałej jakości perfumy nie muszą każdemu odpowiadać – zapach, który jedni uważają za przyjemny, dla innych może być bardzo drażniący (wiele osób nie przepada za.. Chanel No 5).

Komentarze (0)

Brak komentarzy